شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 144684 | |

گروه جهان| ارتش سودان و معترضان بر سر تشکیل دولت انتقالی به توافق رسیدند. به‌گزارش بی‌بی‌سی، شورای نظامی سودان که قدرت را در این کشور در دست دارد

گروه جهان| ارتش سودان و معترضان بر سر تشکیل دولت انتقالی به توافق رسیدند. به‌گزارش بی‌بی‌سی، شورای نظامی سودان که قدرت را در این کشور در دست دارد گفته مذاکرات با مخالفان به نتیجه رسیده و دو طرف توافق کرده‌اند که به مدت سه سال یک دولت انتقالی با مشارکت نظامیان و غیرنظامیان حکومت را در دست داشته باشد و زمینه انتقال به دموکراسی و سپردن امور به دولت منتخب مردم را فراهم آورد.

در پی چند ماه تظاهرات اعتراضی، ۱۱ آوریل ارتش سودان برکناری عمر البشیر رییس‌جمهوری سابق، را پس از نزدیک به 30سال زمامداری اعلام کرده و گفته یک شورای نظامی زمام امور را در دست گرفته است. دادستانی سودان پیشتر رییس‎جمهوری سابق را در ارتباط با کشته شدن چند نفر در جریان تظاهرات ضد دولتی به مشارکت در قتل متهم کرده و تحت پیگرد قانونی قرار داده است. در پی اعلام تشکیل شورای نظامی، گروه‌های مخالف با ادامه تظاهرات و تحصن خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند و بین ائتلاف برای آزادی و تغییر، متشکل از گروه‌های مخالف، و شورای نظامی مذاکراتی در جریان بوده است. سخنگوی شورای نظامی اعلام کرده است که براساس توافق به دست آمده، دوره انتقالی سه سال به طول خواهد انجامید و در این مدت، یک شورای حکومتی متشکل از نظامیان و غیر نظامیان اداره امور را در دست خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران