شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| گروه «اتحادگرای چپ‌های اروپا و چپ‌های سبز اسکاندیناوی» یک حزب سیاسی در پارلمان اروپاست که شماری از جریان‌های چپ فعال اعم از کمونیست،

گروه جهان| گروه «اتحادگرای چپ‌های اروپا و چپ‌های سبز اسکاندیناوی» یک حزب سیاسی در پارلمان اروپاست که شماری از جریان‌های چپ فعال اعم از کمونیست، آنتی‌کاپیتالیست (ضدسرمایه‌داری)، سوسیالیست و آنتی‌لیبرال را زیر یک چتر آورده است. این حزب با «حزب چپ اروپا» متفاوت است. به‌گزارش یورونیوز، ۵۲ نماینده از ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا جزو این گروه محسوب می‌شوند و در مجموع اسپانیا با ۱۰ نماینده، آلمان با ۸ نماینده و یونان با ۶ نماینده بیشترین سهم را در این شاخه سیاسی دارند. این گروه به‌لحاظ شمار کرسی‌ها پنجمین نیروی سیاسی پارلمان به شمار می‌آید و گابریل زیمر آلمانی رهبری آن را در پارلمان بر عهده دارد. تنها زیرگروه این حزب که دولت را در یک کشور اروپایی در دست دارد، حزب سیریزا متعلق به الکسیس سیپراس نخست‎وزیر یونان است. زیرگروه دیگری از این حزب که حضور قدرتمندی در کشور متبوع خود دارد، چپ‌گرایان اسپانیایی متعلق به حزب پودموس هستند. هرچند این فراکسیون جناح چپ اصلی را در پارلمان اروپا نمایندگی می‌کند، کمتر نماینده‌ای از آن خود را با نام کمونیست معرفی می‌کند. مقابله با نابرابری اجتماعی، مبارزه با ممنوعیت ورود مهاجران، دفاع از حقوق زنان و فعالیت در جهت بسط صلح از سیاست‌های اصلی حزب در پارلمان اروپا به شمار می‌آید. هواداران این گروه عموما با اعتراض‌های خیابانی پر سر و صدای خود به مقامات اروپایی شناخته می‌شوند. انتظار می‌رود در انتخابات پارلمانی اروپا در ماه جاری این حزب بتواند ۵ کرسی دیگر به شمار کرسی‌های خود بیفزاید.

رای‌دهندگان همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در روزهای پایانی ماه مه‌۷۰۵ نماینده پارلمان اروپا را انتخاب می‌کنند. کشورهای مختلف اتحادیه اروپا، سیستم‌های رای‌گیری متفاوتی برای این انتخابات دارند. اگرچه در همه موارد تناسب میان تعداد رای و کرسی کسب شده وجود دارد و هر قدر رای فهرست احزاب بالاتر باشد، متناسب با آن تعداد نمایندگانش بیشتر می‌شود؛ البته به شرط آنکه حداقل ۵درصد آرا را کسب کرده باشند. تعداد نمایندگان هر کشور اروپایی در این پارلمان با جمعیت آن کشور تناسب دارد. برای مثال آلمان با بیش از ۸۲ میلیون نفر، ۹۶ نماینده و مالت با جمعیت ۴۷۵هزار نفر، ۶نماینده در این پارلمان دارند. این نمایندگان به مدت ۵ سال در دو مقر پارلمان اروپا حضور خواهند داشت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران