شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142647 | |

گروه جهان| تداوم اعتراض‌ها در سودان و تجمع گسترده معترضان در خارطوم، سرانجام باعث شد شورای انتقالی نظامی با برخی از خواسته‌های معترضان موافقت کند.

گروه جهان| تداوم اعتراض‌ها در سودان و تجمع گسترده معترضان در خارطوم، سرانجام باعث شد شورای انتقالی نظامی با برخی از خواسته‌های معترضان موافقت کند. به‌گزارش یورونیوز، هزاران معترض سودانی با تجمع مقابل وزارت دفاع اعلام کردند تا زمان انتقال فوری قدرت به یک دولت انتقالی غیرنظامی، در خیابان‌ها باقی خواهند ماند. در پی افزایش فشارها، سرانجام شورای انتقالی نظامی با هدف آرام کردن معترضان با شماری از رهبران احزاب مخالف دیدار کرد. گفته می‌شود در جریان این دیدار سران احزاب خواستار انتخاب یک «شخصیت مستقل» به عنوان نخست‌وزیر سودان شده‌اند.

پس از این نشست، ژنرال شمس‌الدین شانتو سخنگوی شورای انتقالی نظامی گفت با مجموعه‌ای از درخواست‌ها موافقت شده، از جمله تعیین روسای جدیدی برای ارتش و نیروی پلیس، تعیین روسای جدیدی برای سرویس ملی اطلاعات و امنیت، ، تشکیل کمیته‌ای برای مبارزه با فساد و انجام تحقیقات درباره حزب حاکم پیشین، لغو تمام محدودیت‌های رسانه‌ای و سانسورها، آزادی تمام نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی که به‌دلیل حمایت از معترضان بازداشت شده‌اند، بازبینی ماموریت‌های دیپلماتیک و اخراج سفیر سودان در امریکا و سوییس. او همچنین گفته شورای انتقالی نظامی آماده است تا قدرت را به هر دولت غیرنظامی که احزاب و گروه‌های مخالف بر سر آن به توافق برسند، واگذار کند. اعتراضات سودان دسامبر گذشته برای ابراز خشم نسبت به افزایش هزینه‌های زندگی آغاز شد. این اعتراض‌ها به سرعت گسترش یافت و درنهایت منجر به طرح خواسته‌هایی همچون برکناری عمرالبشیر رییس‌جمهور 30سال گذشته سودان و حذف دولت او شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران