شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142282 | |

گروه جهان|چهارمین روز تحصن اعتراضی در خارطوم نیز به خشونت کشیده شد. وزارت دفاع سودان گفته است که با خواست مردم تفاهم دارد اما اجازه ایجاد هرج و مرج را نخواهد داد.

گروه جهان|چهارمین روز تحصن اعتراضی در خارطوم نیز به خشونت کشیده شد. وزارت دفاع سودان گفته است که با خواست مردم تفاهم دارد اما اجازه ایجاد هرج و مرج را نخواهد داد. معترضان خواستار برکناری رییس‌جمهوری هستند. مخالفان و منتقدان عمر البشیر رییس‌جمهوری سودان، سه‌شنبه در پایتخت تحصن خود را ادامه دادند. در این روز نیز چند نفر در یورش نیروهای امنیتی جان باختند یا زخمی شدند.

صادق المهدی از رهبران اپوزیسیون سودان، به رویترز گفته از شنبه تاکنون حدود ۲۰تن از معترضان کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. به‌گفته او، نیروهای امنیتی و گارد ویژه پلیس با گاز اشک‌آور و اسلحه گرم به معترضان حمله می‌کنند. این حرکت اعتراضی اواخر سال گذشته به‌دلیل افزایش بهای مواد خوراکی آغاز شد. معترضان در مجتمعی که کاخ ریاست‎جمهوری و ستاد نیروهای مسلح نیز در آن قرار دارد چادر زده‌اند و خواستار برکناری البشیر و دخالت ارتش برای گذار به یک حکومت دموکراتیک هستند. گفته شده، بخشی از نظامیان از خواست مردم حمایت می‌کنند. خبرگزاری فرانسه به ویدیوهایی دست یافته که در آنها درگیری معترضان با نیروهای امنیتی ضبط شده است. این ویدیوها نشان می‌دهند که معترضان در برابر حمله‌ها مقاومت کرده و از جانب نیروهای نظامی حمایت می‌شوند. وزیر دفاع سودان نیز گفته ارتش در برابر انتقادهای مردم واکنشی نشان نخواهد داد، اما از ایجاد هرج و مرج جلوگیری خواهد کرد. عمر البشیر ۳۰ سال پیش با یک کودتای نظامی به قدرت رسید و تاکنون با مشت آهنین حکومت کرده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران