شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142199 | |

گروه جهان|پارلمان الجزایر با رسیدن آرای نمایندگان به حد نصاب لازم به اعلام خلأ در پست ریاست‌جمهوری رای مثبت داد. به‌گزارش اسکای‌نیوز،

گروه جهان|پارلمان الجزایر با رسیدن آرای نمایندگان به حد نصاب لازم به اعلام خلأ در پست ریاست‌جمهوری رای مثبت داد. به‌گزارش اسکای‌نیوز، پارلمان الجزایر با دو اتاق یعنی مجلس سنا و مجلس مردمی ملی سه‌شنبه تشکیل جلسه داد و با حد نصاب آرای نمایندگان رسما تثبیت خلأ در پست ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. این در حالی است که همزمان با رای‌گیری پارلمان، معترضان در میدان البرید المرکزی الجزایر تجمع کردند.

تظاهرکنندگان الجزایر شعارهایی در محکومیت ادامه حضور چهره‌های نزدیک به بوتفلیقه سر دادند. با وجود این مساله پارلمان رای داد عبدالقادر بن صالح رییس مجلس سنا، به عنوان رییس‌جمهوری موقت انتخاب شود. پارلمان در میان تحریم جلسه از سوی برخی احزاب تشکیل نشست داد. عبدالقادر بن صالح به موجب ماده ۱۰۲ قانون اساسی الجزایر به مدت ۹۰ روز رییس‌جمهور موقت است تا زمینه انتخابات جدید ریاست‌جمهوری برگزار شود. عبدالعزیز بوتفلیقه رییس‌جمهوری الجزایر، پس از 20 سال حکمرانی دو هفته پیش از قدرت کناره‌گیری کرد. پس از اعلام رسمی استعفای بوتفلیقه، مردم خواستار تغییر نظام سیاسی شدند. شهروندان الجزایری همچنین به خیابان‌های پایتخت آمدند و به شادی و پایکوبی پرداختند. احزاب مخالف الجزایر نیز از تصمیم بوتفلیقه برای برکناری از مقام ریاست‌جمهوری پس از 20 سال حمایت کردند. وزارت امورخارجه امریکا نیز بلافاصله در پیامی در این خصوص اعلام کرد: تصمیم‌گیر اصلی الجزایر پس از استعفای بوتفلیقه، مردم این کشور خواهند بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران