شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142116 | |

گروه جهان| مدیر اقتصادی بانک جهانی در منطقه جنوب آسیا گفته، تداوم تنش میان هند و پاکستان باعث کاهش رشد اقتصادی و تجاری منطقه جنوب آسیا شده است. به‌گزارش خبرگزاری پی‌تی‌آی هند

گروه جهان| مدیر اقتصادی بانک جهانی در منطقه جنوب آسیا گفته، تداوم تنش میان هند و پاکستان باعث کاهش رشد اقتصادی و تجاری منطقه جنوب آسیا شده است. به‌گزارش خبرگزاری پی‌تی‌آی هند، هانس تیمر گفته تداوم تنش و درگیری در منطقه به‌ویژه میان هند و پاکستان باعث کاهش صادرات و پایین آمدن رشد اقتصادی منطقه جنوب آسیا می‌شود. او با اشاره به گزارش اخیر بانک جهانی در خصوص جنوب آسیا تصریح کرده، اقتصاد کشورهای جنوب آسیا بیشتر درگیر مسائل داخلی است و این امر باعث می‌شود که کشورهای این منطقه نتوانند مانند کشورهای شرق آسیا، صادرات خوبی داشته باشند. مدیر اقتصادی بانک جهانی در منطقه جنوب آسیا گفته، کشورهای جنوب آسیا برای خروج از این روند باید به اقداماتی مانند آزادسازی تجارت، مهار بازار کار و حل مشکل بزرگ اقتصاد رسمی و اقتصاد غیررسمی را در دستور کار خود قرار دهند. او افزوده، در چند سال اخیر اقتصاد هند از رشد مناسبی برخوردار بوده و دولت آینده باید بیشتر بر صادرات متمرکز شود.

بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد هند در پنج سال گذشته به‌دلیل افزایش تقاضای داخلی در حوزه واردات و صادرات رشد چشم‌گیری داشته است. تیمر با تقدیر از دولت هند در آزادسازی و ایجاد رقابت در بازار گفته هند در دو سال اخیر اقدامات مناسبی در زمینه واردات داشته است. او از دولت هند خواسته که تقاضا برای مصرف کالا در داخل را کاهش دهد. تیمز گفته این کشور در حال حاضر تنها 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را صادر می‎کند. مدیر اقتصادی بانک جهانی در ادامه یادآور شده که کشور بزرگ هند باید بیش از 30درصد از تولیدات ناخالص داخلی خود را صادر کند و صادرات کنونی هرگز به حد و اندازه اقتصاد هند نیست. بانک جهانی همچنین اعلام کرده که حجم بدهی عمومی پاکستان تا پایان سال مالی جاری به 82.3 درصد حجم اقتصاد این کشور می‌رسد که بالاترین میزان بدهی در 17سال گذشته محسوب می‌شود. گفته شده، پاکستان در سال مالی 2019-2018 با کسری بودجه بیش از 2.6 تریلیون روپیه‌ای مواجه می‌شود. این کسری بودجه در دو سال آینده نیز همچنان بالا خواهد رفت و تا پایان سال 21-2020 به 5.3 درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید. پیش‌بینی بانک جهانی همچنین حاکی از رشد تنها 3.4 درصدی اقتصاد پاکستان در سال مالی جاری است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران