شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 142027 | |

گروه جهان| پس از شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی در آنکارا و استانبول، رجب طیب اردوغان بلافاصله وعده داد اصلاحاتی را برای احیای اقتصاد ضعیف انجام دهد.

گروه جهان| پس از شکست حزب حاکم ترکیه در انتخابات محلی در آنکارا و استانبول، رجب طیب اردوغان بلافاصله وعده داد اصلاحاتی را برای احیای اقتصاد ضعیف انجام دهد. هزینه‌های بالای زندگی و بحران ارزش واحد پول ترکیه در 2018، رأی‌دهندگان را به این سمت سوق داد که به حزب عدالت و توسعه در دو شهر مهم رأی ندهند که این مساله بزرگ‌ترین شکست برای حزبی بود که یک دهه و نیم در قدرت حضور داشته است. اکنون که تا ۲۰۲۳ انتخاباتی برگزار نمی‌شود، اردوغان این فرصت را دارد که بر اقتصاد تمرکز کند. او باید سرمایه‌گذاران را که در حال حاضر نسبت به سیاست‌های غیرمعمول اردوغان به‌خصوص تنش با امریکا نگران هستند، قانع کند. همچنین لیر ترکیه آسیب پذیر شده و دولت اردوغان باید توازنی میان راه‌حل‌های موقت و اصلاحات عمیق‌تر برای دستیابی به یک ثبات بلندمدت ایجاد کند.به‌گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، برات آلبایراک وزیر اقتصاد ترکیه، گفته ترکیه وارد یک دوران ایجاد توازن دوباره در حوزه اقتصاد می‌شود. او قرار است جزییات اصلاحات جدید را در چند روز آینده اعلام کند. همچنین آلبایراک قرار است با مقامات بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول برای ایجاد یک نقشه راه درباره اقتصاد ترکیه گفت‌وگو کند.

مقامات ترکیه همچنین در حال حاضر در حال مذاکرات درباره اصلاحات گسترده از جمله در حوزه بازسازی مالیاتی و تدابیری برای تقویت رشد اقتصادی هستند. اما نگرانی بزرگ، بدهی خارجی شرکت‌های ترکیه است که به خاطر کاهش ارزش لیر باز پرداخت. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران نسبت به سیاست‌های بانکی به‌دلیل فشارهای سیاسی دولت اردوغان برای پایین نگه داشتن نرخ بهره نگران هستند. رهبر ترکیه همچنین از بانک‌های سرمایه‌گذاری خارجی انتقاد کرده و به‌دلیل نوسانات اخیر ارزی، امریکا را مقصر اعلام می‌کند. در حال حاضر اقتصاد ترکیه تحت تاثیر روابط نوسانی اردوغان با امریکا قرار گرفته و تحریم‌ها و تعرفه‌های امریکا ارزش لیر ترکیه را بیش از پیش کاهش داده است. حزب عدالت‌وتوسعه موفقیت خود را بر پایه رشد قابل توجه اقتصاد ترکیه به دست آورده بود اما ترکیه برای نخستین‌بار در طول یک دهه گذشته وارد رکود شده و تورم دو رقمی شده است، شرایطی که تهدیدی جدی برای حزب حاکم به شمار می‌رود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران