شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| امریکا و سوییس توافق‌نامه‌ای را امضاء کردند که به موجب آن سویس حفاظت از منافع ایالات متحده را در ونزوئلا بر عهده می‌گیرد.

گروه جهان|  امریکا و سوییس توافق‌نامه‌ای را امضاء کردند که به موجب آن سویس حفاظت از منافع ایالات متحده را در ونزوئلا بر عهده می‌گیرد. همزمان با امضاء این توافقنامه توسط وزیر خارجه سویس و سفیر امریکا در بِرن، دولت سویس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اجرایی شدن این توافق‌نامه که به منزله میانجی‌گری برن میان واشنگتن و کاراکاس خواهد بود، می‌تواند سطح تنش‌های میان دو کشور را کاهش دهد و از این نظر، ثبات در منطقه امریکای جنوبی را افزایش دهد. روابط دیپلماتیک امریکا و ونزوئلا به دلیل به رسمیت شناختن رهبر مخالفان نیکلاس مادورو، رییس‌جمهوری ونزوئلا از حدود دو ماه پیش قطع شده است. امریکا و ده‌ها کشور اروپایی و امریکایی ضمن حمایت از خوان گوایدو، رهبر مخالفان آقای مادورو او را به عنوان رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند و از او برای برگزاری انتخابات آزاد ریاست‌جمهوری حمایت کردند.

اقدامی که خشم مادورو و متحدانش را برانگیخت به‌طوری که روسیه با ارسال نظامیان و جنگنده‌های خود به این کشور تلاش کرده تا مانع از سقوط دولت ونزوئلا شود. در چنین شرایطی سویس تلاش دارد تا انجام امور کنسولی متوقف شده میان ونزوئلا و امریکا را بر عهده بگیرد، مسوولیتی که همچنان در قبال امریکا و ایران ایفا می‌کند و کمی پیشتر در مورد کوبا و امریکا عهده‌دار بود. البته با وجود امضاء این توافق‌نامه میان سویس و امریکا، اجرایی شدن آن منوط به این است که دولت نیکلاس مادورو نیز این کشور را به عنوان حافظ منافع امریکا به رسمیت بشناسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران