شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| جشن 70 سالگی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) چهارشنبه و پنج‌شنبه در شرایطی برگزار شد اختلافات متحدان در این نشست کاملا مشهود بود.

گروه جهان| جشن 70 سالگی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) چهارشنبه و پنج‌شنبه در شرایطی برگزار شد اختلافات متحدان در این نشست کاملا مشهود بود. به‌گزارش خبرگزاری آلمان، این نشست به‌ویژه شاهد انتقاداتی بود که مایک پنس معاون رییس‌جمهوری امریکا، علیه ترکیه و آلمان مطرح کرد. دبیرکل ناتو نیز تأکید کرد که روسیه می‌تواند تهدیدی بزرگ برای این سازمان باشد.

امسال به مناسبت 70سالگی، اجلاس بهاره وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو استثناً به جای بروکسل در واشنگتن برگزار ‌شد. اما در نخستین روز، مایک پنس معاون رییس‌جمهوری امریکا از دو متحد نزدیک امریکا که دو عضو مهم ناتو نیز محسوب می‌شوند یعنی ترکیه و آلمان به سختی انتقاد کرد و با اشاره به آلمان گفت: «باور کردنی نیست که نخستین قدرت اقتصادی اروپا، همچنان خطر روسیه را نادیده می‌گیرد.» امریکا می‌گوید اروپاییان و به‌ویژه آلمان باید در تأمین بودجه ناتو سهم بیشتری بگیرند. مایک پنس همچنین در ارتباط با خرید اسلحه روسی به ترکیه هشدار داده و پرسیده است «آیا ترکیه مایل نیست که عضو کلیدی مهم‌ترین پیمان نظامی جهان باقی بماند؟» به این ترتیب به نظر می‌رسد که از نظر ناتو، خطر روسیه کاملا جای تهدیدهای شوروی سابق را گرفته باشد. ینس استولتنبرگ دبیرکل نروژی ناتو نیز در سخنرانی خود گفته: «ناتو قصد ندارد موشک‌های اتمی زمینی در خاک اروپا مستقر کند ولی برای اقدامات بازدارنده موثر آماده است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران