شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141546 | |

گروه جهان| سفیر جدید امریکا در استرالیا چهارشنبه اعلام کرد نسبت به شیوه‌ای که چین به کشورهای در حال توسعه اقیانوس آرام وام می‌دهد،

گروه جهان| سفیر جدید امریکا در استرالیا چهارشنبه اعلام کرد نسبت به شیوه‌ای که چین به کشورهای در حال توسعه اقیانوس آرام وام می‌دهد، نگران است؛ وام‌هایی که از جانب این سفیر به عنوان «دیپلماسی وام روز پرداخت» توصیف شده است. به‌گزارش آسوشیتدپرس، آرتور کالواهاوس سفیر جدید امریکا در استرالیا، گفته که متحدان امریکا و دموکراسی‌های لیبرال غربی باید به مردم درباره خطر چنین وام‌هایی اطلاع دهند. پیش‌تر نیز مایک پنس معاون رییس‌جمهوری امریکا، نسبت به اینکه چین علیه کشورهای در حال توسعه اقیانوس آرام «تله‌های بدهی» پهن می‌کند، هشدار داده بود. حال کالواهاوس گفته: «من از عبارت محکم‌تری استفاده می‌کنم و آن دیپلماسی وام روزپرداخت است. این پول به نظر بسیار جذاب می‌رسد که پیش پرداخت آسانی دارد اما بهتر است که شما شرایط وام را با دقت مطالعه کنید.»

چین کاملا اتهامات دال بر اینکه از وام‌ها، کمک‌های مالی و دیگر ابزارهای مالی برای توسعه نفوذ سیاسی و دیپلماتیکش استفاده می‌کند را رد و تاکید می‌کند که در چنین نقل و انتقالات مالی کاملا به نفع هر دو طرف عمل می‌کند. چین همچنین به‌شدت نسبت به ادعای «تله‌های بدهی» حساس است؛ مساله‌ای که دیگر کشورها نسبت به پروژه‌هایی که مشمول ابتکارعمل راه ابریشم‌جدید یا کمربند و جاده می‌شود، ابراز نگرانی می‌کند. چین به‌شدت انتقادات نسبت به قراردادهای مالی‌اش با سریلانکا را رد کرده؛ موضوعی که در آن سریلانکا مجبور شد پس از آنکه در بازپرداخت میلیاردها دلار وام چین ناکام ماند، یک بندر، فرودگاه و زمین را به پکن اهدا کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران