شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141460 | |

گروه جهان| دولت ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا ساعاتی پیش از رای‌گیری سه‌شنبه مجلس عوام بر سر توافق برگزیت اعلام کرد بر سر تغییراتی در این طرح که از نظر حقوقی الزام‌آور خواهد بود،

گروه جهان| دولت ترزا می‌ نخست‌وزیر بریتانیا ساعاتی پیش از رای‌گیری سه‌شنبه مجلس عوام بر سر توافق برگزیت اعلام کرد بر سر تغییراتی در این طرح که از نظر حقوقی الزام‌آور خواهد بود، با اتحادیه اروپا به توافق رسیده است. ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اتحادیه اروپا اخطار داده است که اگر این توافق جدید در پارلمان بریتانیا شکست بخورد، فرصت دیگری برای توافق وجود نخواهد داشت.

به نوشته بی‌بی‌سی، ترزا می‌ و ژان‌کلود یونکر ساعات پایانی روز دوشنبه در استراسبورگ دیدار کردند. نمایندگان بریتانیایی می‌گویند که در جریان مذاکرات استراسبورگ با اتحادیه اروپا دو طرف بر سر تغییراتی به توافق رسیدند که باعث بهبود برگزیت می‌شود و آن را تقویت می‌کند. اما جرمی کوربین رهبر حزب مخالف کارگر گفته که مذاکرات نخست‌وزیر شکست خورده و اعلامیه‌های او حاوی تغییراتی که قولش را به پارلمان داده بود، نیستند. رای‌گیری قبلی درباره طرح برگزیتی ترزا می‌در ماه ژانویه شکست سختی را برای نخست‌وزیر بریتانیا رقم زد. دیوید لیدینگتون از اعضای کابینه ترزا می ‌گفت تغییراتی که بر سر آن توافق شده بدان معنی است که اتحادیه اروپا نمی‌تواند بر سر موضوع مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بریتانیا را برای مدت نامحدود به تله بیندازد. جمهوری ایرلند عضو اتحادیه اروپاست و پس از برگزیت، مرز بین این کشور و ایرلند شمالی که بخشی از بریتانیاست به یک مرز خارجی اتحادیه اروپا تبدیل می‌شود. در حال حاضر این مرز نامرئی است، به این معنی که هیچ‌گونه تجهیزات یا پاسگاه‌های مرزی و گمرکی در مرز دو کشور وجود ندارد. بریتانیا و جمهوری ایرلند می‌خواهند این مرز را پس از برگزیت هم به همین شکل نگه دارند. برای این کار، تدابیری در توافقنامه خروج در نظر گرفته شده که در عمل به معنای ماندن بریتانیا در اتحادیه گمرکی اروپاست و همین مساله جنجال‌آفرین شده است. یونکر اخطار داده که اگر پارلمان بریتانیا به طرح برگزیت رای منفی دهد، همه به خطر می‌افتند: «در سیاست اغلب از فرصتی دوباره برخوردار می‌شوید. مهم این است که با این فرصت ثانویه چه می‌کنید. فرصت سومی وجود نخواهد داشت. بگذارید خیلی واضح صحبت کنم: یا این توافق تصویب می‌شود یا ممکن است برگزیتی اتفاق نیفتد».

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران