شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 141045 | |

گروه جهان| سیاستمداران آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از برنامه و پیشنهادهای رییس‌جمهوری فرانسه برای برون‌رفت اتحادیه اروپا از بحران استقبال کردند.

گروه جهان| سیاستمداران آلمان و دیگر کشورهای اروپایی از برنامه و پیشنهادهای رییس‌جمهوری فرانسه برای برون‌رفت اتحادیه اروپا از بحران استقبال کردند. این در حالی است که این برنامه با مخالفت احزاب ملی‌گرا و پوپولیست مواجه شده است. به گزارش دویچه‌وله، واکنش سیاستمداران آلمان به سخنان و برنامه جامع امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه مثبت بود. ماکرون این برنامه را سه‌شنبه در روزنامه‌های معتبر ۲۸‌کشور اروپایی منتشر کرده بود.

اولاف شولتس وزیر دارایی آلمان درباره برنامه رییس‌جمهوری فرانسه برای نجات اروپا گفت: «امانوئل ماکرون آشکارا از لزوم حفظ یکپارچگی اروپا دفاع کرده است. به باور من، حق با ماکرون است. اعتماد و خوش‌بینی باید به‌جای شک و تردید‌ها ناظر بر عملکرد اتحادیه اروپا باشد.» شولتس تاکید کرد که آلمان و فرانسه در این راستا هم‌سو و متحد یکدیگرند. ولفگانگ شویبله رییس پارلمان آلمان نیز سخنان ماکرون را تایید کرد و گفت: «جهان در سایه روند جهانی‌شدن دستخوش تغییراتی سریع است. ما نیز باید در اروپا سرعت خود را با سرعت تغییرات جهان هماهنگ کنیم. همه باید برای این تغییرات آماده باشند. هم آلمان و هم فرانسه.» مارتین شولتس یکی از سیاستمداران حزب سوسیال دموکرات آلمان و رییس پیشین پارلمان اروپا هم از آنگلا مرکل خواست تا حمایت و پشتیبانی دولت آلمان از برنامه ماکرون را تنها در حد سخنان زیبا محدود نکند: «این دومین باری است که ماکرون دست همکاری به سوی آلمان دراز می‌کند. دولت آلمان نباید بار دیگر از همراهی با ماکرون سر باز زند.» اشاره مارتین شولتس به سخنرانی مشابه ماکرون در پاییز سال ۲۰۱۷ در دانشگاه سوربن است.  آن هنگام نیز، بسیاری از سیاستمداران از سخنان ماکرون استقبال کردند، اما تلاشی در راستای اجرایی کردن مواضع او به عمل نیاوردند. اما نمایندگان حزب پوپولیست آلترناتیوی برای آلمان از برنامه پیشنهادی ماکرون انتقاد کردند. یورگ مویتن یکی از نمایندگان این حزب گفت: «برنامه ماکرون تکرار خطاهای اساسی سیاست‌های شکست‌خورده اتحادیه اروپاست.» اما ژان کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا از پیشنهادهای ماکرون دفاع کرده و گفته که این پیشنهادها با سیاست‌های کمیسیون همخوان است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران