شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139588 | |

گروه جهان| نیکلاس مادورو رییس‌جمهوری ونزوئلا، در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری المیادین از کشورهای عربی و اسلامی خواست تا با ونزوئلا اعلام همبستگی کنند و گفت:

گروه جهان| نیکلاس مادورو رییس‌جمهوری ونزوئلا، در مصاحبه اختصاصی با شبکه خبری المیادین از کشورهای عربی و اسلامی خواست تا با ونزوئلا اعلام همبستگی کنند و گفت: «حمله به ونزوئلا بدون واکنش ملت‌های عربی و اسلامی نخواهد بود.» او همچنین خوان گوایدو رهبر مخالفان را «آلت دست» کشورهای خارجی توصیف کرد. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده پیش‌تر در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دخالت نظامی کشورش در ونزوئلا گفت: «قطعا؛ این یکی از گزینه‌ها است.» دولت سوسیالیست ونزوئلا که از مخالفان سرسخت سیاست‌های ایالات متحده است در میان کشورهای اسلامی رابطه نزدیکی با ایران دارد، اما با شمار زیادی از کشورهای عربی متحد امریکا در خاورمیانه روابط گرمی ندارد. روسیه و چین که هم‌پیمان مادورو هستند تاکنون از طریق قراردادهای «نفت در برابر وام» میلیاردها دلار به اقتصاد ونزوئلا تزریق کرده‌اند و ایران نیز همکاری‌های اقتصادی با این کشور داشته‌ است؛ اما تاکنون گزارشی درباره حمایت گسترده دولت‌ها و ملت‌های عربی یا اسلامی از دولت مادورو منتشر نشده‌ است.

مایک پومپئو وزیر خارجه امریکا به‌تازگی گفته‌ است که حزب‌الله لبنان در ونزوئلا واحدهای فعال دارد و این نیروی متحد ایران از راه قاچاق مواد مخدر در امریکای لاتین بخشی از هزینه فعالیت‌های خود را تامین می‌کند. حزب‌الله با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام حمایت از مادورو، مخالفان رییس‌جمهوری ونزوئلا را «کودتاگران مورد حمایت امریکا» توصیف کرد. مخالفان مادورو او را متهم کرده‌اند که مانع از حضور رقبای اصلی خود در انتخابات سال پیش شده و در حال ایجاد زمینه‌های دیکتاتوری در این کشور است. خوان گوایدو رییس پارلمان ونزوئلا در جمع ده‌ها هزار نفر در کاراکاس خود را رییس‌جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرده و وعده داده است «دیکتاتوری» مادورو را سرنگون می‌کند. مادورو در مصاحبه‌ با المیادین خوان گوایدو را به «مزدوری و آلت دست بودن کشورهای خارجی» متهم کرده و گفته که حاکمیت خوان گوایدو «یک توهم» است. مادورو همچنین رسانه‌های خبری را به ترویج اخبار دروغ درباره کشورش متهم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران