شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139199 | |

گروه جهان| امارات متحده عربی چند سالی است که با کمک کشورهای غربی به پیشرفت‌های خوبی در زمینه اقتصادی دست یافته، اما در باطن این پیشرفت‌ها مسائلی نهفته که این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس را به بهشت خلافکاران تبدیل کرده است

گروه جهان| امارات متحده عربی چند سالی است که با کمک کشورهای غربی به پیشرفت‌های خوبی در زمینه اقتصادی دست یافته، اما در باطن این پیشرفت‌ها مسائلی نهفته که این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس را به بهشت خلافکاران تبدیل کرده است. ایرنا به نقل از الجزیره نوشته، هزینه‌های پایین انرژی، دسترسی آسان به منابع نفتی، تمایل به ایجاد تنوع در اقتصاد، قدرت خرید بالا و معافیت از مالیات (به غیر از بانک‌ها، شرکت‌های نفت و اپراتورهای مخابراتی) بخشی از دلایل سرمایه‌گذاری در امارات برای خارجی‌هاست. بنابر آمار اعلام شده توسط بانک‌های جهانی، کشور امارات در رتبه‌بندی تجاری سال 2017 در رتبه 26 قرار گرفته است. اما با وجود پیشرفت‌های این کشور کوچک حاشیه خلیج فارس، امارات به پناهگاه جهانی برای پولشویی و مامنی برای خلافکاران تبدیل شده است. سازمان شفافیت بین‌الملل در گزارش اخیر خود درباره فعالیت‌های غیرمجاز مالی در شهر دوبی به مساله پولشویی گسترده جهانی در این شهر پرداخته و نوشته مجرمان می‌توانند در دوبی به راحتی سرمایه‌گذاری کنند. این سازمان اعلام کرده که دوبی به پناهگاه جهانی برای پولشویی تبدیل شده چون افراد فاسد و سایر مجرمان می‌توانند بدون هیچ قید و‌بندی سرمایه‌گذاری‌های کلانی در آن انجام دهند. این سازمان تاکید کرده که با چند میلیون پوند می‌توان در دوبی سرمایه‌گذاری کرد، مشروط به اینکه گردش مالی وجود داشته باشد و به چند سوال از سوی مقامات ذیربط پاسخ داده شود.

این برای نخستین‌بار نیست که سازمان شفافیت یا دیگر سازمان‌های بین‌المللی درباره اقدامات مشکوک در بخش اقتصادی دوبی ابراز نگرانی می‌کنند؛ مرکز مطالعات دفاعی پیشرفته در جولای 2018 با انتشار گزارشی اعلام کرد که 44 ملک در دوبی به ارزش 28.2 میلیون دلار تحت مالکیت مستقیم افرادی قرار دارد که تحت تعقیب هستند و 37 ملک به ارزش 80 میلیون دلار نیز در این شهر تحت مالکیت کسانی است که مستقیما با این افراد در ارتباط هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران