شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 139031 | |

گروه جهان| دولت روسیه در راستای سیاست کاهش وابستگی به دلار امریکا و نظام مالی این کشور، بخش دیگری از اوراق قرضه خود به ارزش یک میلیارد و 800‌میلیون دلار را فروخت.

گروه جهان| دولت روسیه در راستای سیاست کاهش وابستگی به دلار امریکا و نظام مالی این کشور، بخش دیگری از اوراق قرضه خود به ارزش یک میلیارد و 800‌میلیون دلار را فروخت.

به‌گزارش ایرنا، میزان سرمایه‌گذاری روسیه در امریکا هم‌اکنون 12‌میلیارد و 814‌میلیون دلار تخمین زده می‌شود. کارشناسان علت فروش اوراق قرضه امریکا توسط روسیه را تلاش مسکو برای کاهش سهم دلار در اقتصاد این کشور و همچنین احتمال مسدود شدن دارایی‌های روسیه باتوجه به روند رو به گسترش تحریم‌های ضد روسی ارزیابی می‌کنند. روسیه در ماه‌های سپتامبر و اکتبر به ترتیب 322 و 210 میلیون دلار بر اوراق قرضه امریکایی خود افزوده بود، اما در ماه نوامبر دوباره شروع به فروش گسترده این اوراق کرد. بخش عمده سرمایه روسیه در امریکا ماه‌های مارس و آوریل سال 2018 میلادی خارج شد و بر اساس اطلاعات وزارت دارایی امریکا، در آن دو ماه سرمایه روسیه در اوراق قرضه امریکایی از 96‌میلیارد دلار به 14.9‌میلیارد دلار کاهش یافت. در نتیجه این تغییر سیاست، روسیه برای نخستین‌بار در 11‌سال گذشته از فهرست بزرگ‌ترین خریداران اوراق قرضه امریکا خارج شد. به‌گزارش ریانووستی روسیه، این کشور بخش قابل‌توجهی از سرمایه خود را به خرید طلا اختصاص داده است و در حال حاضر ذخایر طلای روسیه به 2هزار و 111‌تن رسیده که ارزش آن بیش از 86.9‌میلیارد دلار است. ذخایر طلای روسیه 18.5‌درصد ذخایر طلا و ارز خارجی این کشور را تشکیل می‌دهد. ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر حزب لیبرال دموکرات و نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در ماه مه با استقبال از خروج ذخایر طلای ترکیه از امریکا گفت: «روسیه نیز باید دارایی‌های خود را از ایالات متحده خارج کند.» رهبر حزب لیبرال دموکرات‌ها گفته بود که روسیه 90‌میلیارد دلار از اوراق قرضه امریکا را در اختیار دارد و ارزش سرمایه خارجی روسیه در خاک امریکا به بیش از 400‌میلیارد دلار می‌رسد. روزنامه کامسامولسکایا پراودا نیز نوشته، مجازات‌های واشنگتن علیه مسکو جدی و بلندمدت است. چندی پیش هنوز امید به این بود که ترامپ لایحه مجازات‌ها را وتو ‌کند، ولی نمی‌تواند و این مساله مشکلات زیادی برای اقتصاد روسیه به وجود می‌آورد. خرید اوراق قرضه امریکا توسط روسیه برای واشنگتن به معنی امکان زیر پا گذاشتن قوانین خود (ضبط آنها) است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران