شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137611 | |

گروه جهان| رییس‌جمهوری امریکا در دو سال گذشته جزییات گفت‌وگوهای رودرروی خود با رییس‌جمهوری روسیه را از مقامات کابینه ایالات متحده پنهان کرده است.

گروه جهان| رییس‌جمهوری امریکا در دو سال گذشته جزییات گفت‌وگوهای رودرروی خود با رییس‌جمهوری روسیه را از مقامات کابینه ایالات متحده پنهان کرده است. دونالد ترامپ تحقیقات اف‌بی‌آی درباره عملکردش را توهین‌آمیز خوانده است.  واشنگتن‌پست به نقل از منابع آگاه نوشته، هیچ جزییات مکتوبی درباره پنج دیدار ترامپ با پوتین در دو سال گذشته، حتی در میان مدارک محرمانه نیز وجود ندارد. ترامپ جزییات دیدارهای خود با پوتین را از مقام‌های دولتی پنهان کرده و حتی دست‌کم در یک مورد یادداشت‌های مترجم خود را گرفته و به او دستور داده درباره آنچه در نشست بیان شده سکوت کند و با دیگر مقام‌های کابینه در این مورد حرفی نزند.

واشنگتن‌پست به نقل از مقام‌های فعلی و پیشین دولت نوشته، ترامپ ۲۰۱۷ پس از دیدار با پوتین در هامبورگ یادداشت‌های مترجم را از او گرفته است. در این دیدار رکس تیلرسون وزیر خارجه پیشین امریکا، هم حضور داشته است. این حرکت ترامپ زمانی فاش شده که یک مشاور کاخ‌سفید و یک مقام ارشد وزارت خارجه افزون بر یادداشت‌هایی که تیلرسون از این نشست در اختیار آنها گذاشته بود، از مترجم درخواست اطلاعات بیشتری کرده و خواستار دریافت یادداشت‌های او شده بودند.

واشنگتن‌پست نوشته، محدودیت‌های اعمال شده از سوی ترامپ بخشی از یک عملکرد گسترده به شمار می‌رود که ترامپ با توسل به آن، مکالمات و ارتباطات خود با پوتین را حتی از مقامات رده بالای دولت خود نیز مخفی کرده است. پس از انتشار این گزارش در نسخه آنلاین واشنگتن پست، ترامپ در مصاحبه‌ با فاکس‌نیوز به‌شدت از این روزنامه و صاحب‌امتیاز آن انتقاد و تأکید کرده هیچ اقدامی برای مخفی کردن دیدارهای خصوصی‌اش با پوتین انجام نداده است.

در همین حال انتشار گزارشی توسط نیویورک‌تایمز خشم ترامپ را برانگیخته است. ترامپ در مصاحبه خود با فاکس‌نیوز گزارش این روزنامه را بسیار توهین‌آمیز خوانده است. نیویورک‌تایمز نوشته بود که پس از اخراج کومی، اف‌بی‌آی درباره اقدام احتمالی ترامپ در جهت منافع روسیه دست به تحقیق زده است. هدف این اقدام، رسیدگی به دو موضوع بوده: اینکه که آیا ترامپ در جهت منافع روسیه و به ضرر منافع ملی کشور خود عمل کرده است، و دیگر اینکه آیا عملکرد رییس‌جمهور می‌تواند امنیت ملی امریکا را به خطر بیندازد؟

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران