شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137439 | |

گروه جهان| تلویزیون دولتی لهستان اعلام کرد آژانس امنیت داخلی لهستان روز جمعه دفتر شرکت هوآوی در این کشور را بازرسی کرده است.

گروه جهان|  تلویزیون دولتی لهستان اعلام کرد آژانس امنیت داخلی لهستان روز جمعه دفتر شرکت هوآوی در این کشور را بازرسی کرده است. پلیس اعلام کرده یک شهروند چینی-کارمند هواوی- و یک تبعه لهستانی را به جرم جاسوسی سایبری بازداشت کرده است. پلیس لهستان دفتر شرکت «اورانج لهستان» را هم بازرسی کرده است. دولت چین و شرکت هوآوی نسبت به بروز این اتفاق‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

امریکا و برخی کشورهای اروپایی شرکت هواوی را متهم به جاسوسی برای دولت چین کرده‌اند؛ آنها می‌گویند این شرکت با تولید تجهیزات مخابراتی و ارتباطی در حال جاسوسی برای پکن است. کاناد پیشتر به درخواست امریکا منگ ونژو یک مدیر ارشد شرکت چینی هوآوی، را یکم دسامبر بازداشت کرد. کانادا قرار است او را برای ادامه روند دادگاهی به امریکا بفرستد. بازداشت ونژو واکنش تند چین را در پی داشت. پکن در اعتراض به این اقدام چند دیپلمات کانادایی را در چین بازداشت کرد. منگ ونژو که دختر بنیانگذار شرکت هوآوی است، از سوی امریکا به انجام اقدام‌های غیرقانونی در ارتباط دور زدن با تحریم‌های واشنگتن علیه ایران متهم شده است. ناظران بسیاری بر این باورند که مقابله امریکا با شرکت هوآوی جنگ تجاری دو کشور را تشدید می‌کند. گرچه امریکا تاکید دارد ماجرای دستگیری مدیر ارشد هوآوی ارتباطی به مذاکرات تجاری دو کشور ندارد، چین امریکا را به تلاش برای باج‌گیری متهم کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران