شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| چین به‌طور رسمی و همچنین با اعزام جنگ افزارهای خود به منطقه، به حضور کشتی امریکایی در دریای چین جنوبی هشدار داده است.

گروه جهان| چین به‌طور رسمی و همچنین با اعزام جنگ افزارهای خود به منطقه، به حضور کشتی امریکایی در دریای چین جنوبی هشدار داده است. به گزارش رویترز، وزارت خارجه چین اعلام کرده که پکن به‌طور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی امریکایی در نزدیکی جزایر پاراسل در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است. در همین رابطه ناوها و جنگنده های چینی به منطقه اعزام شده اند تا به این کشتی امریکایی هشدار بدهند.

مساله دریای چین جنوبی مدت‌هاست که میان چین و سایر کشورهای آسیایی مساله‌ساز شده و در این میان امریکا با حمایت از مواضع کشورهای آسیایی بر تنش‌های موجود در منطقه افزوده است. در همین رابطه راشل مک‌مار سخنگوی ناوگان اقیانوسیه نیروی دریایی امریکا، دوشنبه از عملیات دریانوردی ناو «یواس‌اس مک‌کمپبل» امریکا در فاصله اندکی از مجمع‌الجزایر مورد مناقشه پاراسل در دریای چین جنوبی خبر داده است. منابع غربی گفته‌اند این عملیات دریانوردی قصد ندارد هیچ یک از کشورهای منطقه را به چالش کشیده یا القاکننده پیامی سیاسی باشد. پیش از این گزارش شده بود که مقامات دولت چین مذاکراتی رسمی را با یک هیأت امریکایی در پکن آغاز کرده‌اند تا از اختلافات دوجانبه در زمینه‌های تجاری و اقتصادی بکاهند. دریای چین جنوبی سال‌های متمادی محل مناقشه ویتنام، چین، برونئی، مالزی و فیلیپین بر سر مالکیت جزایر پاراسل و اسپرتلی آرشیپلاگو در این منطقه بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران