شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137049 | |

گروه جهان| نشانی از توافق میان کاخ‌سفید و دموکرات‌ها برای بازگشایی تعطیلی بخش‌هایی از دولت امریکا که از چند روز پیش تعطیل شده، دیده نمی‌شود.

گروه جهان| نشانی از توافق میان کاخ‌سفید و دموکرات‌ها برای بازگشایی تعطیلی بخش‌هایی از دولت امریکا که از چند روز پیش تعطیل شده، دیده نمی‌شود. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری ایالات متحده، گفته برای تامین منابع مالی و مجرای قانونی ساخت دیوار مکزیک اگر لازم شود «وضعیت فوق‌العاده» اعلام و با استفاده از اختیارات آن ساخت دیوار حائلی که در دوران انتخابات ریاست‌جمهوری وعده داده بود را عملی خواهد کرد.

به نوشته بی‌بی‌سی، نانسی پلوسی رهبر دموکرات‌های کنگره هم گفته قانون‌گذاران هم حزب او حاضر هستند لوایح بودجه بخش‌های ‌مختلف تعطیل شده دولت را به تصویب برسانند، اما بحث درباره بودجه درخواستی برای احداث دیوار باید پس از بازگشایی دولت و بطور جداگانه طرح شود. پلوسی رییس جدید مجلس نمایندگان و چاک شومر رهبر دموکرات‌ها در مجلس سنا برای ادامه مذاکره با ترامپ به کاخ‌سفید رفتند، اما همچون جلسه روز چهارشنبه دست خالی بیرون آمدند. ترامپ در ابتدا دیدار روز جمعه خود با سناتور چاک شومر و نانسی پلوسی را «بسیار سازنده» توصیف کرد؛ اما دقایقی بعد به خبرنگاران گفت که برای رسیدن به هدف خود اگر لازم شود پای تعطیلی طولانی‌مدت دولت هم خواهد ایستاد. او همچنین تاکید کرد که اگر لازم شود، می‌تواند با اعلام وضعیت فوق‌العاده در کشور و بدون نیاز به کنگره، برای احداث دیوار مکزیک اقدام کند. ترامپ گفت: «من به آنچه در حال انجامش هستم، افتخار می‌کنم. من اسمش را تعطیلی دولت نمی‌گذارم. به نظر من این کاری است که باید برای تامین امنیت و منافع کشور انجام دهم.»

بحث تامین بودجه ساخت دیوار مکزیک در حالی دوباره بالا گرفته و به تعطیلی طولانی‌مدت بخش‌هایی از دولت انجامیده که ترامپ گفته بود کاری می‌کند مکزیک هزینه ساخت دیوار را تقبل کند. اما او اکنون اصرار دارد که هیچ لایحه بودجه‌ای که احداث دیوار مورد نظر او را تامین نکند، امضا نخواهد کرد. بن‌بست سیاسی در واشنگتن حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولت فدرال امریکا را از روز ۲۲ دسامبر گذشته بدون حقوق گذاشته است.

ترامپ در لایحه بودجه درخواستی خود ۵ میلیارد دلار برای احداث بخش‌هایی ازدیوار مکزیک تقاضا کرده است. دموکرات‌ها می‌گویند با تخصیص بودجه برای تحکیم موانع مرزی مشکلی ندارند و حاضرند یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای این بازسازی و مقاوم‌سازی تخصیص دهند، اما با نحوه درخواست و طرح کاخ سفید برای احداث این دیوار موافق نیستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران