شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 136962 | |

گروه جهان| کانادا اعلام کرده است از زمان دستگیری مدیر مالی شرکت مخابراتی هوآوی در ونکوور به درخواست امریکا و به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران،

گروه جهان| کانادا اعلام کرده است از زمان دستگیری مدیر مالی شرکت مخابراتی هوآوی در ونکوور به درخواست امریکا و به اتهام دور زدن تحریم‌ها علیه ایران، تاکنون ۱۳ شهروند کانادایی در چین بازداشت شده‌اند. اگرچه طبق بیانیه دولت کانادا، دست‌کم 8 نفر آنها آزاد شده‌اند. به گزارش رویترز، پیش‌تر تنها بازداشت سه شهروند کانادایی به صورت علنی اعلام شده بود. تنش‌های دیپلماتیک بین کانادا و چین از زمان دستگیر منگ وانژو مدیر مالی و دختر بنیان‌گذار شرکت هوآوی در اول دسامبر ۲۰۱۸ افزایش یافته است. وانژو منگ ۱۱ دسامبر با وثیقه ۷.۴ میلیون دلاری آزاد شد و اکنون در ونکوور ساکن است و با حکم استردادش به امریکا دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. دولت کانادا چندین بار گفته که ارتباطی میان دستگیری وانژو و بازداشت شهروندانش در چین نمی‌بیند، اما دپیلمات‌های غربی مستقر در پکن و دیپلمات‌های سابق کانادایی گفته‌اند که این بازداشت‌ها اقدامی تلافی‌جویانه هستند.

وزارت خارجه امریکا روز پنجشنبه هشدار قبلی خود به شهروندان این کشور را درباره سفر به چین تمدید کرد و از آنها خواست باتوجه به تحولات اخیر به هنگام سفر به چین «احتیاط بیشتری» به خرج دهند. وزارت خارجه امریکا در تمدید این هشدار اعلام کرده که مقامات چینی با استفاده از «ممنوع‌الخروج» کردن می‌توانند مانع از خروج شهروندان امریکایی از چین شوند و بدین‌ترتیب، ممکن است افراد تا سال‌ها مجبور شوند در چین بمانند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران