شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به‌شدت در پی دستیابی به توافق در مناقشات ارضی با روسیه بر سر جزایر «کوریل» پیش از پایان دوره نخست‌وزیری خود است. به گزارش ژاپن تودی،

گروه جهان| شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن به‌شدت در پی دستیابی به توافق در مناقشات ارضی با روسیه بر سر جزایر «کوریل» پیش از پایان دوره نخست‌وزیری خود است. به گزارش ژاپن تودی، شینزو آبه که اشتیاق خود برای توافق با روسیه را نشان داده است، ماه آینده برای شرکت در بیست و پنجمین اجلاس با ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه به مسکو سفر خواهد کرد. با مروری بر مذاکرات پیشین، به نظر می‌رسد سال 2019 میلادی آخرین و بهترین فرصت برای آبه برای مذاکره با روسیه باشد، زیرا او این پیمان را میراث بالقوه سیاسی برای پایان دادن به مناقشه بر سر جزایری می‌بیند که در روزهای پایانی جنگ جهانی دوم توسط نیروهای شوروی تصاحب شد. مناقشات بر سر جزایر کوریل اختلاف‌نظر بین ژاپن و روسیه بر سر حق حاکمیت جزایر کوریل که بین شمال هوکایدو و شبه‌‌جزیره کامچاتکا در اقیانوس آرام قرار دارند.

«مونئو سوزوکی» مشاور شینزو آبه می‌گوید: «آبه فقط 2 سال و 9 ماه تا پایان دوران نخست‌وزیری خود زمان دارد و اگر بخواهد خودش این کار را انجام دهد، زمان زیادی برایش باقی نمانده است. اگر این نشست نیز همانند نشست‌های پیشین برگزار شود، هیچ نتیجه‌ای حاصل نخواهد شد.» احتمال دارد پوتین نیز مشتاق این مذاکرات باشد و همانند چین، بخواهد از تکنولوژی و سرمایه‌گذاری‌های ژاپن استفاده کند، اما بیشتر مردم روسیه مخالف بازگرداندن این جزایر هستند و این ممکن است نظر پوتین را در دستیابی به توافقنامه تغییر دهد. رییس مرکز مطالعات ژاپن در موسسه مطالعات شرق مسکو با ابراز امیدواری به دستیابی هرچه سریع‌تر توافقنامه می‌گوید، بعید است که تا سال 2021 و پایان دوره نخست‌وزیری شینزو آبه توافقی حاصل شود. نشست پیشین دو مقام در دسامبر 2016 با وعده‌های همکاری اقتصادی پایان یافت، اما هیچ پیشرفتی در بازگرداندن جزایر حاصل نشد. پس از نشست ماه نوامبر ژاپن و روسیه در سنگاپور، آبه اعلام کرد که به توافقی برای تسریع مذاکرات بر اساس بیانیه مشترک 1956 دست یافته‌اند که طی آن مسکو با بازگرداندن دو جزیره کوچک از مجموع 4 جزیره مورد مناقشه دو کشور به ژاپن موافقت کرده است. در هر گونه انتقال حاکمیت این جزایر به ژاپن باید به نقش پیمان امنیتی ایالات متحده با ژاپن و حق واشنگتن برای ایجاد پایگاه‌های نظامی در این جزایر توجه کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران