شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| طبق خبرهایی که به تازگی منتشر شده، اختلاف‌نظرها میان سیاستمداران کره‌جنوبی درباره پیشبرد روابط این کشور با کره‌شمالی و همزمان جلب رضایت ایالات متحده، افزایش یافته است.

گروه جهان|  طبق خبرهایی که به تازگی منتشر شده، اختلاف‌نظرها میان سیاستمداران کره‌جنوبی درباره پیشبرد روابط این کشور با کره‌شمالی و همزمان جلب رضایت ایالات متحده، افزایش یافته است.

به گزارش رویترز، تابستان امسال زمانی که سئول برای افتتاح یک دفتر نمایندگی در شهر کائسونگ کره‌شمالی پس از یک دهه قطع تماس با این دشمن دیرینش آماده می‌شد، مقام‌های کره‌جنوبی بحث‌ داغی داشتند که آیا باید تاییدیه امریکا را بگیرند یا خیر. برخی از مشاوران «مون جائه‌این» رییس‌جمهوری کره‌جنوبی تاکید دارند که این مساله فقط مربوط به دو کره است و نیازی به وارد کردن متحد امریکایی‌ آنها به بحث وجود ندارد. اما «چو میونگ‌گیون» وزیر اتحاد کره‌جنوبی تاکید داشته که باید با واشنگتن رایزنی شود تا طرح‌های سئول در اجرای تحریم‌ها علیه پیونگ‌یانگ اختلال ایجاد نکنند. از آنجایی که ده‌ها کشور از جمله بریتانیا، آلمان و سوئد در پیونگ‌یانگ سفارتخانه دارند، برخی مقامات کره‌جنوبی تاکید داشتند که دفتر نمایندگی که برای تماس با کره‌شمالی است، اهمیت چندانی ندارد. بحث و جدل‌هایی هم در میان مقامات ارشد دولت «مون جائه‌این» در گرفته که نشان‌دهنده افزایش اختلافات در سئول بر سر چگونگی پیشبرد روابط با پیونگ‌یانگ و حفظ رضایت واشنگتن است. برخی معتقدند که سئول نمی‌تواند جدا از کمپین تحریم‌ها واشنگتن علیه پیونگ‌یانگ حرکت کند و برخی دیگر بر این باورند که ارتباط نزدیک‌تر دو کره می‌تواند به رفع بن‌بست مذاکرات هسته‌ای کمک کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران