شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 135009 | |

گروه جهان| روابط کانبرا-جاکارتا پس از اظهارات اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا درباره انتقال احتمالی سفارت این کشور به بیت‌المقدس با تنش‌های فزاینده مواجه شده

گروه جهان| روابط کانبرا-جاکارتا پس از اظهارات اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا درباره انتقال احتمالی سفارت این کشور به بیت‌المقدس با تنش‌های فزاینده مواجه شده و این مساله بر امضای بزرگ‌ترین قرارداد تجاری دوجانبه به ارزش 11 میلیارد دلار، تاثیر گذاشته است.

به گزارش ایرنا، اسکات موریسون دو ماه گذشته از احتمال انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به بیت‌المقدس خبر داد که این مساله با واکنش‌های شدید داخلی و خارجی مواجه شد. علاوه بر مالزی و اندونزی، نمایندگان سیاسی بیش از 13 کشور از منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نیز به تصمیم کانبرا برای انتقال سفارت، بطور رسمی اعتراض کردند. به علاوه، امضای بزرگ‌ترین قرارداد تجاری دوجانبه بین کانبرا و جاکارتا هم که قرار بود ماه گذشته امضا شود، تاکنون به تعویق افتاده است. اگرچه مسوولان استرالیایی اعلام کردند که تعویق امضای این قرارداد مرتبط با تصمیم اعلام شده کانبرا در مورد فلسطین نبوده، اما برخی منابع آسیایی گزارش‌های دیگری دراین زمینه داده‌اند. اهمیت امضای این قرارداد برای استرالیا به‌اندازه‌ای زیاد است که وزیر امورخارجه این کشور امروز پنجشنبه برای گفت‌وگوهای بیشتر دراین زمینه راهی بالی اندونزی می‌شود. به نوشته «سیدنی مورنینگ هرالد»، ماریس پین وزیر امورخارجه استرالیا برای ادای توضیحات به همتای اندونزیایی خود درباره تصمیم موریسون درباره جابه‌جایی سفارت کانبرا در اراضی اشغالی به بیت‌المقدس، به بالی سفر می‌کند. جاکارتا پیشتر درباره این تصمیم و تاثیر آن بر قرارداد تجاری 11 میلیارد دلاری به کانبرا هشدار داده بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران