شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 135007 | |

گروه جهان| ناتو بطور رسمی روسیه را به نقض پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که در سال ۱۹۸۷ میان امریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضاء شد، متهم کرد.

گروه جهان| ناتو بطور رسمی روسیه را به نقض پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که در سال ۱۹۸۷ میان امریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضاء شد، متهم کرد. به گزارش یورونیوز، براساس این پیمان تولید و استفاده از موشک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر ممنوع است. البته این پیمان موشک‌های دریایی را پوشش نمی‌دهد. وزیران خارجه ناتو با صدور بیانیه‌ای گفتند: «هم‌پیمانان ناتو به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه در حال توسعه و آزمایش یک سامانه موشکی است که نقض این پیمان محسوب می‌شود و خطرات قابل ملاحظه‌ای برای امنیت منطقه یوروآتلانتیک ایجاد کرده است. ما قویا از یافته‌های ایالات متحده در راستای کشف نقض این پیمان توسط روسیه حمایت می‌کنیم.» ایالات متحده از چهارم دسامبر به روسیه یک اولتیماتوم ۶۰ روزه برای پایان دادن به آنچه نقض این پیمان خوانده، داده و تهدید کرده اگر روسیه به این یپمان عمل نکند، ظرف ۶ ماه از آن خارج خواهد شد.

ینس استولتنبرگ دبیر‌کل ناتو پیشتر هم گفته بود استقرار موشک‌های جدید هسته‌ای در اروپا معاهده‌ای کلیدی در کنترل تسلیحات را به خطر می‌اندازد: «مشکل، استقرار موشک‌های جدید روسی است. موشک‌های جدید امریکا در اروپا مستقر نشده، اما شاهد استقرار موشک‌های روسی بیشتری هستیم که قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای هستند و این اقدام روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد را به خطر می‌اندازد. از روسیه می‌خواهیم اطمینان دهد که به این پیمان پایبند است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران