شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134931 | |

گروه جهان| ترزا می ‌نخست‌وزیر بریتانیا مناظرات در کمپین جلب حمایت از پیش‌نویس توافق برگزیت حاصل شده با اتحادیه اروپا را با سخنرانی در پارلمان این کشور آغاز کرد.

گروه جهان| ترزا می ‌نخست‌وزیر بریتانیا مناظرات در کمپین جلب حمایت از پیش‌نویس توافق برگزیت حاصل شده با اتحادیه اروپا را با سخنرانی در پارلمان این کشور آغاز کرد. قرار است مجلس عوام بریتانیا در تاریخ ۱۱ دسامبر درباره طرح خروج این کشور از اتحادیه اروپا تصمیم‌گیری کنند. در همین حال، مشاور ارشد حقوقی اتحادیه اروپا گفته که دولت بریتانیا می‌تواند به‌صورت یک‌جانبه فرآیند برگزیت را متوقف کند. به گزارش سی‌ان‌ان، سانچز بوردونا مشاور ارشد حقوقی اتحادیه اروپا دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که امکان لغو یک‌جانبه بند ۵۰ معاهده لیسبون وجود دارد و بریتانیا می‌تواند بدون هیچ اخطار یا اطلاع‌رسانی قبلی از تصمیم خود برای جدایی بازگردد. او در گزارشی که برای دادگاه اروپا تدارک دیده به این نکته اشاره می‌کند که بریتانیا می‌تواند شمارش معکوس قانونی و دو ساله را که در بند ۵۰ معاهده لیسبون در خصوص توافق با بروکسل لحاظ شده است، معلق کند. استدلال پیشین لندن این بود که امکان بازگشت از بند 50 تنها با موافقت همه ۲۷ کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا ممکن خواهد بود. اکنون قضات دادگاه اروپا باید تصمیم بگیرند که این اخطار مشاور ارشد اتحادیه را تا چه اندازه‌ای جدی خواهند گرفت.

مساله بازگشت از بند 50 و متوقف کردن روند جدایی در ابتدا در پی درخواست یک دادگاه محلی اسکاتلند از دیوان دادگستری اروپا مورد بررسی قرار گرفت و پس از مشخص شدن امکان لغو روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ترزا می ‌نخست‌وزیر بریتانیا گفت که این کشور هیچ تصمیمی برای بازگشت ندارد. در آن زمان تصور بر این بود که باتوجه به پروسه طولانی مذاکرات، اروپایی‌ها نیز با لغو برگزیت موافقت نکنند. اما باتوجه به اینکه برای بازگشت از اجرای بند 50 به موافقت دیگر اعضای اتحادیه نیازی نیست، انتظار می‌رود که پارلمان بریتانیا نخست‌وزیر این کشور را بیش از پیش تحت فشار بگذارند. ترزا می‌با جنجال‌های بسیاری در پارلمان مواجه است. جان بیکاو رییس مجلس عوام گفت که دولت بریتانیا با انتشار اصول محوری طرح برگزیت به پارلمان توهین کرده است. مناظره در پارلمان بر سر پیش‌نویس برگزیت تا روزهای آغازین هفته آینده ادامه خواهد داشت. رد توافق اولیه می‌تواند علاوه بر مشکلات با اتحادیه اروپا، به تهدید دوباره نخست‌وزیری ترزا می ‌بینجامد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران