شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134704 | |

گروه جهان| روزنامه آساهی شیمبون ژاپن از مذاکرات پشت پرده مقامات ژاپنی و کره‌شمالی به منظور یافتن راهی برای مساله ژاپنی‌های ربوده شده در چند دهه پیش خبر داد.

گروه جهان| روزنامه آساهی شیمبون ژاپن از مذاکرات پشت پرده مقامات ژاپنی و کره‌شمالی به منظور یافتن راهی برای مساله ژاپنی‌های ربوده شده در چند دهه پیش خبر داد. این مذاکرات به تازگی در مغولستان برگزار شده و پیشرفتی نداشته است. به‌گفته یک مقام آگاه، شویچیرو ایشیکاوا، رییس دبیرخانه ربوده شدن اتباع ژاپنی اواخر اکتبر در اولان‌باتور پایتخت مغولستان با سونگ ایل هو سفیر عادی‌سازی رابطه کره‌شمالی با ژاپن، گفت‌وگو کرده است. محتوای این مذاکرات اعلام نشده اما به نظر می‌رسد طرف ژاپنی در این دیدار بار دیگر بر درخواست دیرینه توکیو مبنی بر بازگرداندن اتباع ربوده شده به کشور تاکید کرده و سونگ نیز با تکرار موضع پیونگ‌یانگ گفته توکیو ابتدا باید غرامت حکومت استعماری‌اش بر شبه جزیره کره در سال‌های 1910 تا 1945 را بپردازد.

ژاپن با عادی‌سازی رابطه‌اش با کره‌جنوبی در سال 1965 مساله یاد شده را حل و فصل کرده اما، با توجه به قطع رابطه دیپلماتیک توکیو و پیونگ‌یانگ هیچگاه به نارضایتی کره‌شمالی در این زمینه پاسخی داده نشده است. شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، بارها از زمان به قدرت رسیدن گفته تصمیم دارد مساله شهروندان ربوده شده ژاپنی توسط کره‌شمالی را حل کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران