شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134703 | |

گروه جهان| در پی اعتراضات جنبش جلیقه زردها که پایگاه اصلی‌شان در فرانسه است، حدود 300 معترض در نزدیکی ساختمان‌های اصلی اتحادیه اروپا در بروکسل دست به تجمع زدند.

گروه جهان| در پی اعتراضات جنبش جلیقه زردها که پایگاه اصلی‌شان در فرانسه است، حدود 300 معترض در نزدیکی ساختمان‌های اصلی اتحادیه اروپا در بروکسل دست به تجمع زدند. پیش‌تر شماری از تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها به افزایش قیمت بنزین در فرانسه به خشونت کشیده شده بود و راهپیمایی روز جمعه در بلژیک نیز با درگیری میان معترضان و پلیس ضد شورش همراه بود. به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس ضد‌‌شورش بلژیک برای متفرق کردن معترضان موسوم به «جلیقه زردها» از آب پر فشار استفاده کرد. معترضان هم پس از متفرق شدن، دو ون پلیس را آتش زدند. حدود 60 نفر در این تظاهرات به دلیل همراه داشتن چاقو، بمب‌های دودزا یا کپسول‌های گاز اشک‌آور دستگیر شدند. یان یامبون، وزیر کشور بلژیک، گفت: «این خشونت علیه پلیس بود که هر روز بهترین تلاش خود را برای حفاظت از مردم و جامعه به کار می‌بندد.»

دولت فرانسه قصد دارد در چارچوب سیاست تشویق عمومی به استفاده از خودروهای هیبریدی برقی-بنزینی و کاهش خودروهای متکی به سوخت فسیلی، از ابتدای سال آینده میلادی مالیات بر هر لیتر گازوییل را ۶.۵ و هر لیتر بنزین را ۲.۹ سنت افزایش دهد. این مساله جرقه اعتراض‌های سراسری در فرانسه بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران