شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134615 | |

گروه جهان|فرانسه اعلام کرده که حاضر است با آلمان برای کسب کرسی اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، همکاری کند اما واگذاری کرسی این کشور به اتحادیه اروپا شدنی نیست.

گروه جهان|فرانسه اعلام کرده که حاضر است با آلمان برای کسب کرسی اتحادیه اروپا در شورای امنیت سازمان ملل متحد، همکاری کند اما واگذاری کرسی این کشور به اتحادیه اروپا شدنی نیست. به گزارش یورونیوز، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته است: «ما علاقه‌مند به گسترش سهم کشورها در این شورا هستیم و بر همین اساس پیشنهاد عضویت آلمان، ژاپن، برزیل، هند و دو کشور آفریقایی را در شورای امنیت پیگیری می‌کنیم.»

او همچنین گفته فرانسه همواره مواضع و منافع اتحادیه اروپا را همچون مسائل ملی در شورای امنیت پیگیری کرده و در ارایه نظرات خود لحاظ کرده است. موضع‌گیری وزارت خارجه فرانسه در واکنش به خواست آلمان در خصوص واگذاری کرسی فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل به اتحادیه اروپا ابراز شد. اولاف شولز، معاون صدر اعظم آلمان این درخواست را چهارشنبه مطرح کرده بود. جرارد آرود سفیر فرانسه در ایالات متحده امریکا، نیز در واکنش به اظهارات شولز گفته بود که چنین پیشنهادی از نظر قانونی اجرایی نیست و خلاف منشور سازمان ملل متحد است. آلمان از ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی و به مدت دو سال به عنوان یکی از پنج عضو غیردایم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شده است. فرانسه، چین، روسیه، ایالات متحده و بریتانیا پنج عضو دایم شورای امنیت هستند. در سال‌های اخیر کشورهای مختلفی با انتقاد از ساختار شورای امنیت خواستار اصلاح آن شده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران