شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134537 | |

گروه جهان| سازمان ملل نسبت به آینده افغانستان خوش‌بین است، اما فعالان جامعه مدنی می‌گویند این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارد.

گروه جهان| سازمان ملل نسبت به آینده افغانستان خوش‌بین است، اما فعالان جامعه مدنی می‌گویند این کشور در آستانه فروپاشی قرار دارد. طی یک سال، صدها هزار شهروند افغان به خاطر درگیری‌های نظامی و خشکسالی آواره شده‌اند. به گزارش دویچه‌وله، دیروز چهارشنبه کنفرانسی در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو برگزار ‌شده که بررسی وضعیت افغانستان و نتایج کمک‌های تعهد شده مالی به بازسازی این کشور از مهم‌ترین محورهای آن بود. توبی لانسر، معاون رییس ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان در مراسم گشایش این کنفرانس گفت: «شهروندان افغانستان در یکی از دشوارترین موقعیت‌های تاریخ خود قرار دارند. با این همه، در دو سال گذشته در بسیاری از حوزه‌ها پیشرفت‌های مهمی حاصل شده است.» این مقام سازمان ملل در عین حال اذعان ‌کرد که خطر گرسنگی حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از جمعیت ۳۵ میلیون نفری افغانستان را تهدید می‌کند و بیش از نیم میلیون نفر به خاطر درگیرهای نظامی و خشکسالی آواره شده‌اند. او افزود که دولت افغانستان از زمان کنفرانس بروکسل در سال ۲۰۱۶ دستاوردهای زیادی داشته، در امور زیربنایی سرمایه‌گذاری کرده، با فساد و رشوه‌خواری مبارزه کرده و اصلاح ساختار نیروهای امنیتی و نظامی را به پیش برده است. توبی لانسر افزود که شمار غیرنظامیانی که در افغانستان قربانی خشونت و درگیری شده‌اند، از شمار قربانیان جنگ داخلی یمن بیشتر است. همچنین به علت ادامه خشکسالی، بخشی از حدود یک‌دهم شهروندان افغان روزها از دسترسی به یک وعده غذا نیز محروم می‌مانند.

کنفرانس ژنو  با سخنرانی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، و اشرف غنی، رییس‌جمهوری افغانستان آغاز ‌شد. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نیز یکی از شرکت‌کنندگان در این کنفرانس است، اما زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور افغانستان، برنامه خود برای حضور در این مراسم را لغو کرده است. در مقابل خوش‌بینی نماینده سازمان ملل نسبت به آینده افغانستان، فعالان مدنی تصویری کاملا متفاوت از این کشور ترسیم می‌کنند و معتقدند به دلیل حضور گسترده طالبان و تروریست‌های گروه داعش، اوضاع در دو سال گذشته وخیم‌تر شده و این کشور را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران