شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134494 | |

جهان در شرایطی سال ۲۰۱۸ را پشت سر می‌گذارد و وارد سال نوی میلادی می‌شود که در اقصی‌نقاط آن شاهد بی‌ثباتی هستیم. از برزیل گرفته تا ایتالیا پوپولیست‌های بیشتری سکان قدرت را به دست گرفته‌اند،

جهان در شرایطی سال ۲۰۱۸ را پشت سر می‌گذارد و وارد سال نوی میلادی می‌شود که در اقصی‌نقاط آن شاهد بی‌ثباتی هستیم. از برزیل گرفته تا ایتالیا پوپولیست‌های بیشتری سکان قدرت را به دست گرفته‌اند، اقتصاد جهان شکننده‌تر از سال گذشته شده است، بازار‌ها پرنوسانند، یک جنگ تجاری پر از انتقام‌گیری بین امریکا و چین در جریان است، غول‌های تکنولوژی موجبات خشم بسیاری را فراهم کرده‌اند و نظم قانون‌محور جهان مورد تهدید قرار گرفته است. این وضعیت، امر پیش‌بینی را نه تنها دشوار که گمراه‌کننده نیز کرده است.

نشریه اکونومیست در پیش‌بینی وضعیت جهان در سال آینده به این مساله پرداخته است که چطور می‌توان لیبرالیسم را برای قرن بیست‌و‌یکم بازآفرینی کرد. جو اقتصادی جهان متغیر است. تا اواسط سال آینده میلادی، امریکا موفق خواهد شد رکورد طولانی‌ترین رشد اقتصادی بدون وقفه خود را بشکند، اما تا پایان سال به سمت رکود کشیده خواهد شد. نرخ رشد اقتصادی چین کند خواهد بود و هندوستان افزایش نرخ رشد اقتصادی را تجربه خواهد کرد. سوریه پس از هرج‌و‌مرج، موفق خواهد شد به لیگ کشور‌های دارای بالاترین نرخ رشد اقتصادی بپیوندد. اما در سوی دیگر نرخ‌های رشد اقتصادی، ونزوئلا و ایران جای خواهند گرفت. در اروپا، ایتالیا با بحران مالی دست‌و‌پنجه نرم خواهد کرد.

در سال ۲۰۱۹، بازار‌های سهام دچار هم‌گرایی می‌شوند و به یکسو سوق می‌یابند، اما به کدام سو؟ آیا بازار سهام امریکا دچار سقوط می‌شود یا بازار‌های دیگر نقاط جهان افزایشی می‌شوند؟ مدیران امریکایی، باید از کوچک‌ترین فرصت به وجود آمده برای لذت بردن از وضعیت زندگی استفاده کنند، چون دوران خوش شرکت‌های امریکایی دوامی نخواهد داشت.

در حوزه سیاست، پیش‌بینی اکونومیست این است که سال ۲۰۱۹ سالی بزرگ برای دموکراسی خواهد بود. کشور‌هایی که بیش از یک‌سوم جمعیت جهان را در خود جای داده‌اند، از جمله هندوستان، اندونزی و نیجریه، انتخابات سراسری برگزار خواهند کرد. افراد خوش‌بین امیدوارند که این رویداد، برگ جدیدی باشد بر دفتر رویداد‌های چندساله اخیر که در آن افت آزادی‌ها رقم خورده بود. در مورد بریتانیا می‌توان پیش‌بینی کرد که برگزیت (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا)، سرانجام روی خواهد داد و همزمان با خروج بریتانیا از این اتحادیه موج اتهامات متقابل تشدید خواهد شد. در چنین شرایطی اتحادیه اروپا دارای یک کمیسیون جدید، یک پارلمان جدید و یک رییس جدید برای بانک مرکزی اروپا خواهد شد.

برای چین عدد ۹ نگران‌کننده است. سال‌هایی که عدد آنها به ۹ ختم می‌شود، یادآور خاطرات بدی است که رهبران این کشور را نگران می‌کند. سال ۲۰۱۹ صدمین سالگرد جنبش چهارم مه در چین است، اعتراضی که بعد‌ها بسیار گرامی داشته شد. سال ۲۰۱۹ همچنین سی‌امین سالگرد تظاهرات دانشجویان در میدان تیان‌آن‌من چین خواهد بود. در سال آینده میلادی مشاهیر جهان مورد توجه قرار می‌گیرند که دلیل آن هم سالگرد‌های مربوط به این اشخاص است. سال ۲۰۱۹ مجموعه‌ای از سالگردهاست: صدو پنجاهمین سال تولد ماهاتما گاندی، پانصدمین سال ورود هرنان کورتس به مکزیک و مرگ لئوناردو داوینچی. در سال پیش‌رو، موج جدیدی از ماه‌نوردی‌ها آغاز خواهد شد. ۵۰ سال پس از آنکه نیل آرمسترانگ گام بلند خود را برای بشریت برداشت، سفینه‌های فضایی (که برخی از آنها خصوصی خواهند بود)، بار دیگر به سمت ماه عزیمت خواهند کرد. در چنین شرایطی ناسا نیز موفق خواهد شد به دورترین نقطه‌ای که تاکنون بشر در تاریخ فضانوردی به آن دست‌یافته است برسد.

هیچ نقطه‌ای از دید تکنولوژی پنهان نخواهد ماند. چه با هوش مصنوعی و چه با شناسایی چهره، تکنولوژی در همه جا به چشم خواهد خورد. شاید، اما سیلیکون ولی (مهد فناوری در امریکا) به غایت اوج خود رسیده باشد و غول‌های تکنولوژی از نظارت قانون‌گذاران امریکایی و اروپایی در امان نخواهند ماند. آمار‌های استثنایی در این سال توجه همگان را به خود جلب خواهد کرد. نیمی از جهان، آنلاین خواهند بود. تولید ناخالص داخلی هندوستان از تولید ناخالص داخلی بریتانیا سبقت خواهد گرفت. جمعیت نیجریه به ۲۰۰ میلیون نفر بالغ خواهد شد و در امریکا جمعیت افرادی که در اوایل قرن ۲۱ به بلوغ رسیدند، از جمعیت نسلی که در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم به دنیا آمدند بیشتر خواهد شد و به پرجمعیت‌ترین نسل امریکایی بدل خواهند شد.

سال ۲۰۱۹ سال گیاه‌خواری، هویت جنسیتی و شراکت مالی به جای ازدواج در برخی از کشور‌ها خواهد بود. به مدد سازمان ملل متحد، ۲۰۱۹ همچنین سال زبان‌های بومی خواهد بود. کسب‌و‌کار‌ها نیازمند آن خواهند شد که بیش از پیش نسبت به روند‌های اجتماعی و تحولات سیاسی اطرافشان هوشیار باشند؛ و در نهایت اینکه از همین حالا نبرد ۲۰۱۹ آغاز شده است. این نبرد بین دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا و کنگره‌ای است که تحت کنترل دموکرات‌ها در آمده است. این جنگ، جنگی بسیار سخت خواهد بود.

نشریه «اکونومیست» سال گذشته نیز با انتشار پیش‌بینی خود از جهان در سال ۲۰۱۸، آن را سالی «اعصاب خردکن» خوانده و نوشته بود در این سال، تلاش مردم دنیا در راستای گریز از تنش‌های سیاسی و آشفتگی‌های تکنولوژی را شاهد خواهیم بود. البته در سال ۲۰۱۸ می‌توان نیم‌نگاهی به رشد اقتصادی قابل قبول و رویداد‌های جهانی شامل المپیک و جام‌جهانی فوتبال داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران