شماره امروز: ۵۴۷

| | |

‌قائم مقام سازمان امور عشایر گفت: در حال حاضر میانگین درآمد عشایر یک میلیون و 100 هزار تومان در ماه است و تمام تلاش ما این است که تا پایان برنامه ششم این مبلغ حداقل دو برابر افزایش یابد و به دو میلیون و 200 هزار تومان برسد.

درآمد ماهانه عشایر 1 میلیون و 100 هزار تومان

‌قائم مقام سازمان امور عشایر گفت: در حال حاضر میانگین درآمد عشایر یک میلیون و 100 هزار تومان در ماه است و تمام تلاش ما این است که تا پایان برنامه ششم این مبلغ حداقل دو برابر افزایش یابد و به دو میلیون و 200 هزار تومان برسد.

‌به گزارش ایسنا، علایی‌مقدم در حاشیه حضور در همایش همبستگی و اتحاد طوایف و ایلات عشایر استان فارس در جمع خبرنگاران بیان کرد: در سال‌های گذشته کشور به دو گروه هدف شهری و روستایی تقسیم‌بندی می‌شد و در متن قوانین خبری از عشایر نبود. وی با تاکید بر اینکه برای حمایت از جوامع باید دو ابراز قانون و اعتبارات را تقویت کرد، افزود: در طول برنامه اول تا پنجم توسعه کشور هیچ نامی از عشایر نبود اما برنامه ششم تلاش شد تا جامعه عشایری به عنوان سومین جامعه اجتماعی کشور مطرح شوند. معاون توسعه و امور زیربنایی سازمان امور عشایر با بیان اینکه تلاش کردیم تا فراکسیون عشایری در مجلس تقویت شود، گفت: 169 نفر از نماینده گان مجلس عضو فراکسیون عشایری مجلس هستند که این امر باعث شده تا هر طرح در مجلس با رویکرد مثبت بررسی شود. علایی‌مقدم افزود: کار بسیار دشواری بود که جامعه عشایری را به عنوان گروه سوم هدف اجتماعی در قانون و سند معتبری مثل برنامه پنج ساله بگنجانیم تا این جامعه نیز از ظرفیت‌های قانونی این سند معتبر منتفع شوند. وی خاطرنشان کرد: جمعیت عشایر یک میلیون و 200 هزار نفر است که تنها 1.8 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند اما همین جمعیت نقش بسیار مهمی در اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌ها دارند. قائم مقام سازمان امور عشایر با اشاره طرح‌های هفت‌گانه سازمان امور عشایر برای ایجاد و تنوع اشتغال و افزایش درآمد عشایر، اظهارکرد: طرح زنجیره تولید گوشت قرمز در مناطق عشایری تا سر سفره مصرف‌کننده یکی از این طرح‌ها است که در استان‌های کشور در حال انجام است.

علایی‌مقدم افزود: طرح کشت گیاهان دارویی، طرح بوم گردی و گردشگری عشایر، راه‌اندازی شرکت‌های فنی مهندسی دانش بنیان توسط فرزندان عشایر، طرح توسعه زراعت و باغداری در مناطق عشایری از دیگر طرح‌ها و برنامه‌هایی است که برای افزایش درآمد و تنوع بخشی به مشاغل عشایری در دست اجرا است.

قائم مقام سازمان امور عشایر با اشاره به اختصاص سهمی از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده به جامعه عشایری، یادآور شد: در برنامه پنجم توسعه70 درصد شهرها و 30 درصد نیز روستاها از مالیات بر ارزش افزوده بهره‌مند می‌شدند که عشایر سهمی نداشتند اما در قانون برنامه ششم برای عشایر نیز سهمی از این محل برای عشایر در نظر گرفته شد

ظرفیت افزایش تولید لبنیات طی ۱۰ سال آینده

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران ظرفیت افزایش تولید در حوزه شیلات و لبنیات طی 10 سال آینده تا دوبرابر وضع موجود را دارد. به گزارش فارس، علی‌اکبر مهرفرد معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد در همایش مشترک همکاری‌های کشاورزی ایران و اتحادیه اروپا اعلام کرد: ایران در واردات انواع بذر از جمله بذر دانه‌های روغنی پس از خروج امریکا از برجام با مشکلاتی مواجه شد. ایران در زمینه کشت کلزا توسعه بیشتری داده اما برای واردات بذر آنها به مشکلاتی برخورد. مهرفرد همچنین گفت: ایران ظرفیت افزایش تولید در حوزه شیلات و لبنیات طی 10 سال آینده تا دوبرابر وضع موجود را دارد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بخش کشاورزی در کشور گفت: 22 میلیون تن محصولات باغبانی و انواع میوه در کشور تولید می‌شود. 2 میلیون تن هم محصولات شیلاتی در کشور به عمل می‌آید و 20 هزار واحد صنعتی فرآوری محصولات کشاورزی موجود است که امکان فرآوری 150 میلیون تن فرآوری محصولات را دارند، اما برخی از آنها با ظرفیت خالی کار می‌کنند. معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد در ادامه به استراتژی کشاورزی ایران اشاره کرد و گفت: ایران بهره‌وری آب، تولید میوه و سبزی در گلخانه، استفاده از کشت نشایی و به کارگیری تکنولوژی مناسب آبیاری را ادامه می‌دهد. همچنین تلاش می‌کند تا تولید در واحد سطح را افزایش دهد. مهرفرد همچنین گفت: در دولت روحانی 8 میلیارد دلار در حوزه آب سرمایه‌گذاری شده و تلاش می‌شود، در این حوزه سرمایه‌گذاری بیشتر هم بشود. وی افزود: برنامه ایران حفاظت از منابع آب و خاک است و روی محصولاتی که ظرفیت بالقوه‌ای دارد، بیشتر کار خواهد کرد. معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد در ادامه گفت: با وجود این ظرفیت‌ها به ویژه در حوزه باغبانی ایران وارد‌کننده عمده ذرت، سویا و روغن خام است که می‌تواند این را از کشورهای اروپایی وارد کند.

به گفته مهرفرد دلیل اینکه وزارت کشاورزی به توسعه کشت ذرت خیلی توجه نکرده آب‌بری زیاد این محصول است. وی همچنین گفت: ایران 70 درصد جو مورد نیاز خود را تولید می‌کند و در گوشت 10 تا 15 درصد نیاز به واردات دارد. همچنین در بذرهای کشاورزی، سموم و ماشین‌آلات نیازهای زیادی دارد و یکی از محوری‌ترین طرف تجارت ما در این حوزه‌ها می‌تواند کشورهای اروپایی باشد. او گفت: ایران در زمینه تولید مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و محصولات شیلاتی مازاد تولید دارد. وی این را هم گفت که ما به دنبال توسعه بازارهای محلی هستیم و علاوه بر تقویت اینگونه بازارها باید توسعه زنجیره‌ای را نیز دنبال کنیم.

به گفته وی، ایران و اتحادیه اروپا سال گذشته 20 میلیارد دلار مبادلات تجاری داشتند که 2 و نیم تا 3 میلیارد دلار آن در حوزه کشاورزی بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران