شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه جهان| پیونگ‌یانگ در راستای پیشبرد طرح سازش بین دو کره و با وجود توقف مذاکرات خلع سلاح اتمی بین کره‌شمالی و امریکا، ۱۰ پست مرزی را در منطقه غیرنظامی شده مرزی منفجر کرد.

گروه جهان|  پیونگ‌یانگ در راستای پیشبرد طرح سازش بین دو کره و با وجود توقف مذاکرات خلع سلاح اتمی بین کره‌شمالی و امریکا، ۱۰ پست مرزی را در منطقه غیرنظامی شده مرزی منفجر کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، این اقدام یکی از اقدامات مورد توافق در جریان نشست پیونگ‌یانگ بین «مون جائه‌این» رییس‌جمهوری کره‌جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی در سپتامبر سال جاری میلادی به شمار می‌رود. طبق اعلام وزارت دفاع کره‌جنوبی، نیروهای این کشور بطور کامل بر روند انهدام پست‌های مرزی کره‌شمالی نظارت داشته‌اند و آن را تایید کرده‌اند. سئول نیز ۱۰ پست مرزی طرف خود را با بیل مکانیکی در منطقه غیرنظامی شده منهدم کرده است.

کره‌شمالی بیش از کره‌جنوبی تاسیسات پست مرزی دارد و به گفته خبرگزاری یونهاپ، این اقدام باعث شده تا تنها ۱۵۰ پست در منطقه بماند؛ اما در سمت کره‌جنوبی تنها ۵۰ پست وجود دارد. این اقدام کره‌شمالی مرحله جدیدی در روند تنش‌زدایی در شبه جزیره کره محسوب می‌شود این در حالی است که مذاکرات مربوط به خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی میان پیونگ‌یانگ و واشنگتن متوقف شده است. با گذشت زمان، رویکردی که رییس‌جمهوری کره‌جنوبی در قبال همسایه شمالی خود در پیش گرفته، با رویکرد ایالات متحده فاصله می‌گیرد. دولت امریکا خواستار خلع سلاح هسته‌ای کامل کره‌شمالی پیش از لغو تحریم‌های بین‌المللی است. با این حال دو کره در حال غیرنظامی کردن روستای مرزی پانمونجوم هستند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران