شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133271 | |

گروه جهان| وزرای دفاع 9 کشور اروپایی در نخستین نشست رسمی «طرح واکنش اروپایی» در پاریس دیدار کردند و از پیوستن فنلاند به این طرح خبر دادند. برنامه دفاع مشترک اروپا با عنوان «طرح واکنش

گروه جهان| وزرای دفاع 9 کشور اروپایی در نخستین نشست رسمی «طرح واکنش اروپایی» در پاریس دیدار کردند و از پیوستن فنلاند به این طرح خبر دادند. برنامه دفاع مشترک اروپا با عنوان «طرح واکنش اروپایی» که با پیشنهاد امانوئل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه از ماه ژوئن کلید خورد، فرانسه، آلمان، بلژیک، دانمارک، هلند، استونی، اسپانیا، پرتغال و بریتانیا را شامل می‌شود. به گزارش یورونیوز، تحلیل‌گران نظامی می‌گویند با پیوستن فنلاند به طرح دفاع مشترک اروپایی به عنوان دهمین کشور، گامی برای تشکیل ارتش واحد در اروپا برداشته شده است. فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، با اشاره به اینکه «طرح واکنش اروپایی» مکمل پیمان ناتو و اتحادیه اروپا است، گفت: «این ابتکار عمل تلاشی برای افزایش توان اروپا در واکنش به تهدیدات به منظور برقراری امنیت بطور مستقل است.» پارلی با تاکید بر این‌ نکته که اروپا همیشه نمی‌تواند پشت دیوار دفاع امریکایی ماند، افزود: «مزیت طرح واکنش اروپایی ساختار انعطاف‌پذیر آن است. بر خلاف آنچه تا به حال داشته‌ایم، در این طرح لزومی بر توافق همه کشورها برای اقدام وجود ندارد و هیچ کشوری از حق وتو برخوردار نیست.»

هدف این طرح تقویب مبادلات میان فرماندهی ارتش کشورهایی است که در این زمینه داوطلب هستند و توانایی دارند تا بتوانند به سرعت و بطور هماهنگ در حوزه عملیات نظامی کلاسیک، بلایای طبیعی و تخلیه افراد از محل زندگی‌شان واکنش نشان دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران