شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133267 | |

گروه جهان| روسیه تلاش‌ها را برای دلارزدایی از اقتصا خود را تشدید کرده است. در شرایطی که شرکت‌های بزرگ روسیه در انتظار موازین احتمالی تحریمی امریکا علیه روسیه هستند و امریکا تلاش می‌کند تا

گروه جهان|  روسیه تلاش‌ها را برای دلارزدایی از اقتصا خود را تشدید کرده است. در شرایطی که شرکت‌های بزرگ روسیه در انتظار موازین احتمالی تحریمی امریکا علیه روسیه هستند و امریکا تلاش می‌کند تا با وضع تحریم‌ها دسترسی شرکت‌های روسیه را به نظام بانکی بین‌المللی محدود کند، پروژه دلارزدایی اقتصاد روسیه کلید خورده و مبدل به یک راهبرد اقتصادی در مقابله با نیات تحریمی امریکا شده است. به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، چهار سال پس از نخستین تحریم‌های غرب علیه مسکو برای الحاق کریمه به روسیه و ادامه تنش‌ها در شرق اوکراین، محدودیت‌های امریکا علیه تراکنش‌های مالی روسیه تشدید شده و همراه با آن، احتمال مخاطرات و پیگرد قانونی تجار و شرکت‌های روسیه در امریکا که با دلار تعامل می‌کنند، افزایش یافته است. در چنین شرایطی، وزیر اقتصاد و دارایی روسیه و رییس بانک مرکزی این کشور به زودی طرح کاهش دلار در تعاملات روسیه که در جهت دلارزدایی اقتصاد این کشور است را به نخست‌وزیر روسیه ارایه خواهند داد. در همین حال، چندین شرکت بزرگ روسیه در حال بررسی راهکارهایی برای انجام معاملات خود با دیگر شرکت‌ها بدون استفاده از دلار هستند. دولت روسیه نیز شرکت‌ها را تشویق می‌کند که به منظور کاهش وابستگی به دلار امریکا، در مبادلات خود از دیگر ارزها بیشتر استفاده کنند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرده حجم مبادلات غیردلاری شرکت‌های این کشور افزایش یافته است. به نحوی که سهم روبل از مبادلات کالایی میان روسیه و چین و روسیه و هند اکنون بین 10تا 20درصد کل ارزش تجارت میان این کشورها رسیده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران