شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 133187 | |

گروه جهان|مجمع جهانی اقتصاد تخمین زده است که تولید ناخالص داخلی سال گذشته در جهان حدود ۸۰ هزار میلیارد دلار بوده است.

گروه جهان|مجمع جهانی اقتصاد تخمین زده است که تولید ناخالص داخلی سال گذشته در جهان حدود ۸۰ هزار میلیارد دلار بوده است. ایالات متحده امریکا، چین و ژاپن سه اقتصاد برتر دنیا در این سال بودند که در مجموع حدود ۴۶ درصد اقتصاد جهان را در اختیار داشتند.

به گزارش یورو نیوز، تولید ناخالص داخلی یکی از معیارهای اندازه‌گیری در اقتصاد و در بر‌گیرنده مجموع ارزش کالاها و خدمات نهایی است که در طی یک دوره معین، معمولا یک سال، در یک کشور تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان شاخصی برای محاسبه ثروت در نظر گرفته شود. ایالات متحده با بالاترین تولید ناخالص داخلی یعنی ۱۹.۴ هزار میلیارد دلار حدود یک چهارم ثروت جهان را در اختیار دارد. چین و ژاپن با فاصله قابل توجهی به ترتیب با ۱۲.۲۴ هزار میلیارد دلار و ۴.۸۷ هزار میلیارد دلار پس از امریکا ایستاده‌اند. آلمان، بریتانیا، هند، فرانسه، برزیل، ایتالیا و کانادا در جایگاه چهارم تا دهم این فهرست قرار گرفته‌اند. تولید ناخالص داخلی این کشورها نیز در مجمع حدود ۲۲ درصد از اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهد. به این ترتیب، سایر کشورهای جهان در مجموع تنها ۲۲ درصد باقی‌مانده یعنی کمتر از ۱۸ میلیارد دلار را در اختیار دارند.

از نکات قابل توجه این گزارش میزان تولید ناخاص ملی در خاورمیانه است. عربستان با ۰.۸۶. درصد، ایران با ۰.۵۵ درصد، امارات متحده عربی با ۰.۴۸ درصد و اسراییل با ۰.۴۴ درصد نزدیک به ۲.۳ درصد از ثروت ۸۰ هزارمیلیاردی دنیا را در اختیار دارند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران