شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 132937 | |

گروه جهان| سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته محل بقایای جسد روزنامه‌نگار مخالف سعودی باید مشخص و هرچه سریع‌تر برای تدفین به خانواده‌اش باز گردانده شود.

گروه جهان| سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفته محل بقایای جسد روزنامه‌نگار مخالف سعودی باید مشخص و هرچه سریع‌تر برای تدفین به خانواده‌اش باز گردانده شود. به‌گزارش آسوشیتدپرس، رابرت پالادینو سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که محل بقایای جسد جمال خاشقجی که در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده، باید مشخص شود و برای مراسم تدفین به خانواده‌اش برگردانده شود.  دولت سویس اعلام کرده به‌دلیل ارتباط خاندان آل سعود با قتل خاشقچی، ارسال تسلیحات به عربستان سعودی را متوقف می‌کند. دولت سویس گفته که دیگر هیچگونه قطعه تسلیحاتی را به عربستان سعودی صادر نمی‌کند و مجوزهای تسلیحاتی که پیشتر تصویب شده‌اند هم اجرایی نخواهند شد. در تابستان گذشته دولت سویس از احتمال اعمال ممنوعیت در فروش و ارسال تسلیحات به کشورهای درگیر در جنگ خبر داده بود اما ارسال قطعات سلاح‌های جنگی، مشمول این ممنوعیت نمی‌شد. تصمیم دولت سویس در پی درخواست حزب سوسیالیست این کشور مبنی بر لزوم متوقف شدن فروش سلاح به آن دسته از حکومت‌هایی که بطور سیستماتیک حقوق شهروندان خود را مورد تعرض قرار می‌دهند، صورت گرفت. دیگر احزاب چپ سویس هم از این اقدام دولت استقبال کردند.

40 سازمان آلمانی فعال صلح هم از آنگلا مرکل صدراعظم این کشور خواسته‌اند تا در واکنش به قتل خاشقجی، صادرات تسلیحات نظامی به عربستان را متوقف کرده و این اقدام را جرم اعلام نماید. موسسه «بیل و ملیندا گیتس» هم در واکنش به قتل خاشقجی، حمایت از بنیادی وابسته به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را قطح کرد. محمد بن سلمان مدیر بنیاد «MiSk» تاکنون از حمایت بیل گیتس بنیان‌گذار مایکروسافت و همسرش بهره می‌برده، اما حالا گیتس اعلام کرده در واکنش به قتل خاشقجی کمک ۵ میلیون دلاری به این بنیاد را قطع می‌کند. عربستان سعودی تلاش کرده است قتل خاشقجی را به محمد بن سلمان بی‌ربط نشان دهد. اما برخی از ماموران قتل خاشقجی با ولیعهد سعودی در ارتباط بوده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران