شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131271 | |

گروه جهان| ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی‌ در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل بیشترین میزان آرا را کسب کرد. رقیب اصلی او ۲۹ درصد آرا را به دست آورد

گروه جهان| ژایر بولسونارو، نامزد راست افراطی‌ در دور نخست انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل بیشترین میزان آرا را کسب کرد. رقیب اصلی او ۲۹ درصد آرا را به دست آورد. از آنجایی که این دو نامزد به حد نصاب ۵۰درصدی مورد‌نیاز برای ریاست‌جمهوری نرسیدند، انتخابات ریاست‌جمهوری در برزیل به دور دوم کشیده شد. دور دوم انتخابات ۲۸ اکتبر برگزار می‌شود. همزمان با دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری اعضای مجلس نمایندگان و یک‌سوم اعضای مجلس سنای برزیل نیز برگزیده می‌شوند. به‌گزارش دویچه‌وله، بولسونارو، نامزد راست افراطی که به او لقب ترامپ برزیل را داده‌اند، وعده داده که در صورت پیروزی در انتخابات مبارزه همه‌جانبه‌ای را با فساد اقتصادی آغاز خواهد کرد. او گفته شرکت‌های دولتی را خصوصی و دست سیاستمداران را از آنها کوتاه می‌کند. اما بولسونارو در مبارزات انتخاباتی خود بارها از دیکتاتوری نظامی در برزیل که از سال ۱۹۶۴ تا ۱۹۸۵به طول انجامید، به نیکی یاد کرده و به‌دلیل اظهارات زن‌ستیزانه و نژادپرستانه خبرساز شده است. پیش‌از انتخابات صدها هزار زن در شهرهای مختلف برزیل در اعتراض به سخنان او دست به تظاهرات زدند. بولسونارو ۶۳ ساله در جریان کارزار انتخاباتی مورد اصابت چاقو قرار گرفت و طبق نظرسنجی‌ها، بعد از این حادثه محبوبیت او نزد رای‌دهندگان به میزان قابل‌توجهی بیشتر شد. حدود ۱۵۰میلیون از شهروندان برای رای‌دهی واجد شرایط محسوب می‌شدند. بالسونارو تصور می‌کرد در دور اول پیروز می‌شود. بالسونارو و طرفدارانش در هفته‌های اخیر علیه حزب کارگر و رییس‌جمهوری سابق یعنی لولا داسیلوا که به جرم فساد مالی به ۱۲ سال زندان محکوم و از شرکت در انتخابات محروم شده، حملات شدیدی به راه انداختند. او حزب کارگر را «بزرگ‌ترین‌دار و ‌دسته خلاف‌کار و مجرم» در تاریخ برزیل نامیده که در آستانه نابودی قرار دارند. دلسردی از سیاست‌های مرسوم و واکنش در برابر 14سال حکمرانی چپ‌ها باعث محبوبیت نامزد راست‌گرای افراطی، ژایر بالسونارو، و پیشتازی او در انتخابات برزیل شده است.

برزیل، بزرگ‌ترین اقتصاد امریکای لاتین، در حال حاضر با بحران سیاسی عمیقی روبروست. فساد مالی گسترده سیاستمداران و اقتصاد کم‌رونق شرایط دشواری را به وجود آورده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران