شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 131081 | |

گروه جهان|سفیر سویس در روسیه گفته کشورش به همراه دیگر کشورها به سیستم موازی سوییفت که به‌جای دلار با یورو کار خواهد کرد، می‌پیوندد. به گزارش اسپوتنیک،

گروه جهان|سفیر سویس در روسیه گفته کشورش به همراه دیگر کشورها به سیستم موازی سوییفت که به‌جای دلار با یورو کار خواهد کرد، می‌پیوندد. به گزارش اسپوتنیک، ایوس روزیه گفته: «وقتی که توسعه جدیدی در بخش مالی اتفاق بیافتد، ما آن را از نزدیک زیر نظر خواهیم گرفت و اگر سیستم مشابه سوییفت توسط اتحادیه اروپا ایجاد شود، ما نیز در آن مشارکت خواهیم داشت.»

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان، در ماه اوت گفته بود اتحادیه اروپا در حال کار روی یک سیستم موازی سوییفت است. پس از آنکه امریکا در ماه می‌از توافق هسته‌ای ایران خارج شد و تحریم‌های خود علیه ایران را بازگرداند، شرکت‌های اروپایی که با ایران روابط مالی دارند را تهدید به تحریم کرد. واشنگتن همین رویکرد را درباره پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا در پیش گرفته است. اندکی بعد وزارت دارایی آلمان از سازوکار ویژه اروپایی‌ها برای تداوم همکاری با ایران خبر داد. آنتوان سیلوانوف وزیر دارایی روسیه، هم گفته مسکو آماده همکاری با اروپا بر سر ایجاد سیستم نقل‌وانتقال بین بانکی مبتنی بر یورو است. وی تاکید کرده این کار پاسخی به محدودیت‌ها و تحریم‌های امریکا خواهد بود. سیستم سوییفت که اکنون بیش از ۱۱هزار عضو از ۲۰۰ کشور جهان دارد، به‌دلیل آنکه مبتنی بر دلار است، همواره مجبور به تبعیت از تحریم‌های امریکا شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران