شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130995 | |

گروه جهان| مقامات افغانستان به حدس و گمان‌های مطرح شده درباره اینکه پیمان‌کاران نظامی خارجی مسوولیت آموزش و مشاوره به نیروهای نظامی افغان را بر عهده می‌گیرند،

گروه جهان| مقامات افغانستان به حدس و گمان‌های مطرح شده درباره اینکه پیمان‌کاران نظامی خارجی مسوولیت آموزش و مشاوره به نیروهای نظامی افغان را بر عهده می‌گیرند، با عصبانیت و خشم واکنش نشان دادند. این در حالی است که بنیان‌گذار شرکت پیمانکاری نظامی خصوصی «بلک‌واتر» برای پیشبرد پیشنهاد خود مبنی بر خصوصی‌سازی بخش‌هایی از عملیات نظامی در افغانستان لابی می‌کند. به گزارش بی‌بی‌سی، شورای امنیت ملی افغانستان با نشان دادن واکنشی تند به مساله خصوصی‌سازی جنگ در این کشور، اعلام کرد که بحث‌های خصوصی‌سازی جنگ افغانستان با هدف افزودن عناصر خارجی و غیر مسوول در جنگ افغانستان صورت گرفته است. روز گذشته دیدبان حقوق بشر هم هشدار ‌داد که خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مردم غیرنظامی را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهد.

اریک پرنس، بنیان‌گذار شرکت امنیتی بلک‌واتر که مناسبات نزدیکی با دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا دارد، در تلاش است تا دولت امریکا را در زمینه واگذاری جنگ افغانستان به شرکت امنیتی خصوصی او، متقاعد کند. اخیرا اریک پرنس در مصاحبه با تلوزیون خصوصی طلوع در کابل از تلاش‎هایش برای واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌ امنیتی خصوصی خودش دفاع کرده و به مخاطبان افغان اطمینان داده بود در صورتی‌که طرحش پذیرفته شود، با به‌کارگیری مربیان نظامی قراردادی، تنها در مدت «شش ماه» به جنگ در افغانستان خاتمه می‌دهد. رییس شرکت بلک‌واتر گفته چنین اقدامی هزینه‌های امریکا در افغانستان را از ۴۵ میلیارد دلار کنونی به ۱۰ میلیارد دلار کاهش خواهد داد. در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده که دیدگاه خصوصی‌سازی جنگ، این هدف اصلی را که افغان‌ها «خود تعیین‌کننده آینده خود ‌باشند» نقض می‌کند. این نهاد افزوده که مبارزه با «تروریسیم» به رهبری نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و با حمایت متحدان بین‌المللی این کشور ادامه داشته و خواهد داشت و دولت و مردم افغانستان تحت هیچ شرایطی اجازه نخواهند داد که مبارزه علیه «تروریسیم» خصوصی و به یک تجارت سود‌آور تبدیل شود. بحث خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان همچنین با مخالفت شدید جناح‌های مختلف سیاسی در کابل مواجه شده است و فعالان اجتماعی و سازمان‌های مدنی در مورد پیامدهای چنین اقدامی بر امنیت افغانستان، ابراز نگرانی کرده‌اند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران