شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130994 | |

گروه جهان| دولت چین اظهارات مایک پنس معاون رییس‌جمهوری امریکا، درباره تلاش برای دخالت در انتخابات میان‌دوره کنگره را به‌شدت تکذیب کرد.

گروه جهان| دولت چین اظهارات مایک پنس معاون رییس‌جمهوری امریکا، درباره تلاش برای دخالت در انتخابات میان‌دوره کنگره را به‌شدت تکذیب کرد. به‌گزارش بی‌بی‌سی، معاون رییس‌جمهوری امریکا در سخنانی در موسسه هادسون در واشنگتن گفته بود که دولت چین «با توسل به روش‌های پیشرفته و پیچیده و اقدامات بدخواهانه» درصدد تاثیرگذاری بر نتیجه انتخابات کنگره امریکا از طریق تضعیف نامزدهای طرفدار رییس‌جمهوری دونالد ترامپ برآمده است. پنس همچنین چین را به در پیش گرفتن جنگ تجاری علیه کشورش متهم کرده بود.

در انتخابات میان‌دوره‌ که با اتمام نیمه اول دوره ریاست‌جمهوری مصادف است، همه اعضای مجلس نمایندگان و یک‌سوم از اعضای مجلس سنای امریکا انتخاب می‌شوند. در حال حاضر، حزب جمهوری‌خواه در هر دو مجلس در اکثریت هستند و در صورت تغییر این وضعیت، دولت برای اجرای برخی برنامه‌های مورد نظر خود ممکن احتمالا با دشواری مواجه می‌شود. پنس گفته بود انگیزه دولت چین برای دخالت در انتخابات، جلوگیری از پیشبرد سیاست‌های دولت ترامپ در زمینه‌های مبادلات تجاری، مقابله با حملات سایبری، موضوع تایوان، آزادی دریانوردی و وضعیت حقوق‌بشر است. سخنگوی وزارت خارجه چین، پنس را به «مطرح کردن اتهامات ناموجه و آسیب به حیثیت دولت چین» متهم کرده و گفته دولت او هرگز درصدد دخالت در امور داخلی هیچ کشوری بر نیامده است. او گفته: «چین به همکاری دوستانه با امریکا فارغ از رویارویی و براساس احترام متقابل متعهد است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران