شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130747 | |

گروه جهان| زمین‌لرزه و سونامی در شمال اندونزی علاوه بر تلفات جانی بسیار و خسارات گسترده، مسوولان این کشور را برای کمک‌رسانی و اسکان حادثه‌دیدگان در جزیره سولاوسی مستاصل کرده است.

گروه جهان| زمین‌لرزه و سونامی در شمال اندونزی علاوه بر تلفات جانی بسیار و خسارات گسترده، مسوولان این کشور را برای کمک‌رسانی و اسکان حادثه‌دیدگان در جزیره سولاوسی مستاصل کرده است. یورونیوز نوشته، آخرین گزارش‌ها از جان باختن بیش از 1200 تن در جریان این سانحه طبیعی حکایت دارد. این در حالی است که با توجه به گستردگی مناطق حادثه دیده همچنان احتمال افزایش شمار قربانیان وجود دارد.  گفته شده، سازمان ملی حوادث اضطراری طرح‌هایی را برای ایجاد گورهای جمعی اعلام کرده و برای جلوگیری از شیوع بیماری کشته‌شدگان بطور دسته‌جمعی دفن می‌شوند. جوکو ویدودو رییس‎جمهور اندونزی، از محل بازدید کرده و خواستار تلاش شبانه روزی برای نجات بازماندگان شده است.  رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند تنها در شهر پالو، واقع در ۱۵۰۰ کیلومتری شمال شرق جاکارتا هنوز ده‌ها تن در زیر آوار چندین هتل و یک مرکز تجاری گرفتار هستند. از سوی دیگر بیم آن می‌رود که صدها تن در مناطق روستایی زیر آوار مدفون شده باشند. وضعیت در دونگالا، منطقه‌ای با جمعیت 300 هزار نفری در شمال پالو که به همراه دو بخش دیگر از نزدیک‌ترین مناطق به کانون زمین‌لرزه محسوب می‌شوند، بسیار نگران‌کننده توصیف شده است. بی‌بی‌سی گزارش داده، بازماندگان فاجعه که نگران لرزش‌های تازه هستند از بازگشتن به خانه‌هایشان خودداری می‌کنند و در هوای آزاد می‌خوابند. باتوجه به خسارت دیدن بیمارستان‌ها، زخمی‌ها در هوای آزاد تحت درمان قرار می‌گیرند. برق و موج تلفن‌های همراه در بخش زیادی از منطقه قطع است. به علاوه از نواحی مسکونی اطراف در طول ساحل که تصور می‌شود در سونامی به‌شدت آسیب دیده باشند اطلاعاتی در دست نیست. زلزله ۷.۵ درجه‌ای در عمق 10کیلومتری زمین درست در کنار جزیره مرکزی سولاوسی در ساعت

۱۸: ۰۳ جمعه به وقت محلی روی داد و باعث خیزش امواج دریا، سونامی، شد. بسیاری از مردم در ساحل پالو برای یک جشنواره آماده می‌شدند و با رسیدن امواج سونامی غافلگیر شدند. در این میان حدود هزار و 200 زندانی پس از وقوع زمین‌لرزه و سونامی از سه بازداشتگاه فرار کرده‌اند. یوسف کالا، معاون رییس‌جمهور اندونزی، گفته است که آمار نهایی کشته‌ها ممکن است به چند هزار نفر برسد و صلیب سرخ هم تخمین می‌زند که زندگی بیش از ۱.۶ میلیون نفر تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران