شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130743 | |

گروه جهان| رییس کمیسیون انتخابات مقدونیه اعلام کرده همه‌پرسی تغییر نام این کشور به «مقدونیه شمالی» به دلیل اینکه تنها یک سوم واجدان شرایط در آن شرکت کردند،

گروه جهان| رییس کمیسیون انتخابات مقدونیه اعلام کرده همه‌پرسی تغییر نام این کشور به «مقدونیه شمالی» به دلیل اینکه تنها یک سوم واجدان شرایط در آن شرکت کردند، معتبر نیست. به‌گزارش رویترز، اولیور درکسکی گفته: «به این ترتیب مشخص شده که با این تصمیم مخالفت شده است.» مردم مقدونیه یک‌شنبه پای صندوق‌های رأی رفتند تا در همه‌پرسی تغییر نام این کشور شرکت کنند. با وجود اینکه تنها یک سوم ۱.۸ میلیون واجد شرایط شرکت در همه‌پرسی، در آن شرکت کردند با این حال از همین تعداد ۹۱.۳ درصد به تغییر نام رای مثبت دادند و ۵.۷ درصد نیز مخالف این بودند که نام کشورشان تغییر کند.

یونان، یکی از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو مدت‌هاست که تلاش‌های دولت مقدونیه را برای پیوستن آن به این اتحادیه و ائتلاف نظامی مسدود کرده و علتش هم استفاده از واژه مقدونیه است. چون این هم نام یکی از استان‌های یونان بوده که محل تولد اسکندر مقدونی نیز است. با وجود نتایج همه‌پرسی و عدم استقبال مردم مقدونیه از آن، یونان اعلام کرده هم‌چنان به توافق ماه ژوئن خود با اسکوپیه متعهد است که بر اساس آن آتن مخالفتش را با پیوستن مقدونیه به اتحادیه اروپا و ناتو در صورت تغییر نام، کنار می‌گذارد. مناقشه بر سر نام مقدونیه به سال‌های دهه ۱۹۹۰ باز می‌گردد؛ زمانی که مقدونیه از یوگسلاوی اعلام استقلال کرد. بعد از آن، این جمهوری تازه استقلال یافته با تحریم‌هایی شدید از سوی یونان روبرو شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران