شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130671 | |

گروه جهان| منابع آگاه اعلام کردند، نشست امنیتی و دیپلماتیک امریکا و چین که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود، احتمالا به خاطر تنش‌ها در روابط برگزار نخواهد شد؛

گروه جهان| منابع آگاه اعلام کردند، نشست امنیتی و دیپلماتیک امریکا و چین که قرار بود ماه آینده میلادی برگزار شود، احتمالا به خاطر تنش‌ها در روابط برگزار نخواهد شد؛ این، جدیدترین ضربه به روابط خدشه‌دار شده بین دو کشور محسوب می‌شود.

به گزارش رویترز، پکن و واشنگتن گرفتار یک جنگ تجاری با فراز و نشیب‌های متعدد شده‌اند که باعث شده چندین دور تعرفه وارداتی علیه یکدیگر اعمال کنند. اختلاف بین دو اقتصاد بزرگ جهان در حال حاضر از مساله تجارت فراتر رفته، بطوری که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا به‌تازگی پکن را به تلاش برای مداخله در انتخابات کنگره‌ای متهم کرده است؛ به گفته مقامات امریکایی، این مرحله جدیدی از کمپین فشار واشنگتن بر چین محسوب می‌شود. در زمینه نظامی، چین از امریکا به خاطر اعمال تحریم بر ارتش آزادی بخش خلق چین در پی خرید تسلیحات از روسیه و حمایت‌ها از تایوان خشمگین است.دو منبع دیپلماتیک مستقر در پکن ‌گفتند مایک پامپئو، وزیر امور خارجه و جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا هر دو قرار بود ماه آتی میلادی برای شرکت در مذاکرات امنیتی و دیپلماتیک امریکا-چین به پکن سفر کنند؛ مذاکراتی که برای اولین بار سال گذشته در واشنگتن برگزار شد و راه‌اندازی مجدد مذاکرات عالیرتبه قبلی تحت دولت‌های قبلی بود. اما احتمالا این نشست برگزار نخواهد شد. یکی از این منابع گفت: «به خاطر تلاطم و آشوب در روابط چین و امریکا، تردیدهای بسیاری درخصوص برگزاری این نشست وجود دارد.» منبع دوم هم گفت: «ارتش آزادی بخش خلق چین به‌شدت از دست امریکا به دلیل تحریم‌هایی که بر ارتش چین اعمال کرده و همچنین به خاطر حمایتش از تایوان از جمله تایید دور جدیدی از فروش تسلیحات به جزیره، ناراحت و عصبانی است.» با این حال، دو منبع گفتند که هنوز احتمال برگزاری این نشست‌ها طبق برنامه وجود دارد چراکه هنوز هیچ تصمیم قطعی اتخاذ نشده است. وزارت دفاع چین اعلام کرده در رابطه با این نشست امنیتی و دیپلماتیک با امریکا در حال مذاکره است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران