شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130245 | |

گروه جهان| حدود 120 رهبر و مقام ارشد جهان برای نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم آمده‌اند. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است،

گروه جهان| حدود 120 رهبر و مقام ارشد جهان برای نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گردهم آمده‌اند. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است، چرا که انتظار می‌رود همانند همیشه یک سخنرانی نامتعارف در مجمع عمومی سازمان ملل داشته باشد و چهارشنبه (فردا) هم ریاست جلسه‌ ویژه شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده خواهد داشت.

واشنگتن‌پست می‌نویسد، ترامپ سال گذشته از فرصت سخنرانی خود برای مطرح کردن برنامه مشهور به «اول امریکا» استفاده کرد و در مقابل دیپلمات‌ها و سران دیگر کشورها از ظهور سیاست خارجه حمایت‌گرا و ملی‌گرا خبر داد. از آن زمان تاکنون، ترامپ و مقامات دولت او در جهت تضعیف سازمان ملل گام برداشتند و حتی ایالات متحده از حقوق بشر سازمان ملل و یونسکو خارج شد. در اوایل ماه جاری میلادی هم کاخ سفید دیوان کیفری بین‌الملل را به تحریم و تدابیر تنبیهی‌ای تهدید کرد که معمولا در واکنش به دیکتاتورها و کشورهای سرکش از آنها استفاده می‌کند.  ترامپ علاوه بر اینکه به جناح راست در واشنگتن اجازه داده تا شکایت‌ها و گله‌های دیرینه خود را مطرح و به آنها رسیدگی کنند، نظم غالب بین‌المللی را نیز بر هم زده است. او همه تضمین‌ها و تعهدات پیشین ایالات متحده به متحدان غربی را به چالش کشیده، دستورات و فرمان‌های بین‌المللی را که مورد حمایت دولت‌های جمهوری‌خواه و دموکرات پیشین بوده، کنار گذاشته و جنگ‌های تجاری آسیب‌رسانی را آغاز کرده است. سخنرانی امسال ترامپ توسط استفن میلر، یکی از مشاوران کاخ سفید که به دلیل مواضع شدیداللحن در برابر مهاجران و نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل معروف است، نوشته شده است. ترامپ همچنین جان بولتون را به عنوان مشاور امنیت ملی خود استخدام کرده که یکی از صریح‌ترین منتقدان سازمان ملل در کاخ سفید به شمار می‌رود. نیکی هیلی، سفیر امریکا در سازمان ملل، در رابطه با سخنرانی امسال ترامپ گفت: «قرار است این سخنرانی خواسته‌ها و تمایلات مردم امریکا را مطرح کند، نه خواسته‌های جامعه بین‌الملل را.» اما بسیاری از ناظران خارجی از جمله شماری از رهبران جهانی که در هفته جاری در نیویورک حضور خواهند داشت، این سخنرانی ترامپ را لفاظی‌های یک قلدر ستیزه‌جو می‌دانند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران