شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130154 | |

گروه جهان| مشاوران ترزا می‌نخست‌‌وزیر بریتانیا در حال تهیه یک برنامه احتیاطی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر هستند تا در صورت لزوم،

گروه جهان| مشاوران ترزا می‌نخست‌‌وزیر بریتانیا در حال تهیه یک برنامه احتیاطی برای برگزاری انتخابات زودهنگام در ماه نوامبر هستند تا در صورت لزوم، هم جایگاه نخست وزیر و هم برگزیت را نجات دهند. این در حالی است که حزب اپوزیسیون کارگر اعلام کرده است باور دارد که دولت در آستانه فروپاشی است.

نشریه ساندی تایمز نوشت، دو عضو ارشد گروه سیاسی دفتر نخست وزیری بریتانیا درصدد اجرای یک مانور برای برگزاری انتخابات در پاییز برآمده‌اند که هدف از آن جلب حمایت عمومی از طرحی جدید درباره برگزیت ترزا می‌موسوم به «طرح چکرز» بعد از انتقادهای گسترده حامیان جدایی سخت در حزب محافظه‌کار از نخست‌وزیری و این برنامه است. دفتر نخست وزیری بریتانیا هنوز در این باره به صورت رسمی اظهارنظر نکرده است. این دو مشاور گفته‌اند که در نظر دارند انتخابات سراسری را برای حفظ حمایت‌های مردمی از دستور کار جدید مذاکرات با اتحادیه اروپا اعلام کنند. این در حالی است که یکی دیگر از مقامات نزدیک به دولت گفته است ترزا می‌قصد دارد تابستان آینده از مقام خود کناره‌گیری کند. نخست وزیر بریتانیا در حال حاضر از یک سو با مقامات اتحادیه اروپا برای دستیابی به یک توافق برای خروج درگیر است و از سوی دیگر تحت فشار حامیان برگزیت سخت و همچنین آنهایی که برگزاری همه‌پرسی مجدد را خواستار هستند، قرار گرفته است. جرمی کوربین رهبر حزب اپوزیسیون کارگر هم با درخواست برای برگزاری انتخابات زودهنگام بر این فشارها افزوده است. ایندیپندنت دریافته است که جرمی کوربین و گروه او قصد دارند در صورتی که توافق برگزیت ترزا می‌در پارلمان شکست بخورد، برنامه‌ای را برای رای عدم اعتماد به نخست‌ وزیری به اجرا بگذارند. اگرچه حزب کارگر برای برگزاری جلسه رای اعتماد به نخست‌ وزیری به جلب حمایت محافظه‌کاران نیاز دارد، اما حتی اقدام در این زمینه هم می‌تواند به دولت آشفته ترزا می‌آسیب شدیدی وارد آورد. معاون حزب کارگر در اظهاراتی مرتبط گفته است باور دارد که دولت ترزا می‌در آستانه سقوط است و احتمالا بزودی یک انتخابات سراسری دیگر برگزار خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران