شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 130059 | |

گروه جهان| انور ابراهیم معاون پیشین ماهاتیر محمد و سیاستمدار کهنه‌کار مالزیایی که در محافل سیاسی این کشور به عنوان نخست‌وزیر آینده مالزی شناخته می‌شد،

گروه جهان| انور ابراهیم معاون پیشین ماهاتیر محمد و سیاستمدار کهنه‌کار مالزیایی که در محافل سیاسی این کشور به عنوان نخست‌وزیر آینده مالزی شناخته می‌شد، در حال طی کردن روندهای قانونی برای بازگشت به عرصه قدرت سیاسی در این کشور است. به گزارش ایرنا، ماهاتیر محمد نخست‌وزیر 93 ساله مالزی پیشتر در گفت‌وگو با برخی رسانه‌ها اعلام کرد دو سال در قدرت خواهد بود و وعده انتقال قدرت به انور ابراهیم را حفظ خواهد کرد. براساس توافق‌های اعلام شده، ماهاتیر محمد به عنوان نخست‌وزیر هفتم مالزی پس از دوسال نخست‌وزیری، این جایگاه را به انور ابراهیم واگذار می‌کند. انور ابراهیم رییس حزب عدالت مردم مالزی در نشستی در سنگاپور رسما طی کردن مراحل قانونی را برای بازگشت به عرصه قدرت سیاسی در این کشور، مورد تایید قرار داد. او در عین حال بر حمایت خود از ماهاتیر محمد تاکید کرد و گفت عجله‌ای برای جانشینی او ندارد. انور ابراهیم در جریان این سفر گفت: «کشور در شرایط کنونی نیاز به ثبات و رهبری قوی دارد و من از ماهاتیر محمد حمایت می‌کنم.» او افزود روابط بسیار نزدیکی با ماهاتیر محمد دارد و مطمئن است که برنامه‌ها برای جانشینی او در مسیر خود پیش خواهد رفت و دلیلی ندارد که در مورد اجرای این وعده انتخاباتی تردیدی وجود داشته باشد.

ماهاتیر و انور درجریان چهاردهمین انتخابات سراسری مالزی اختلاف‌ها را پس از 20 سال کنار گذاشتند و با ایجاد ائتلافی چهارگانه تحت عنوان «ائتلاف امید» توانستند در انتخابات ماه مه پیروز میدان باشند. این ائتلاف به رهبری ماهاتیر محمد به عنوان یکی از تغییرات مهم سیاسی در این کشور از زمان استقلال مالزی تاکنون ارزیابی شده است. انور 71 ساله در سال 2015 در دوران نجیب رزاق در دادگاهی محکوم به 5 سال حبس شده بود و پس از پیروزی در انتخابات از زندان آزاد و با کمک ماهاتیر محمد مورد عفو پادشاه قرار گرفت. انور ابراهیم هفته گذشته پس از آنکه یکی از هم‌حزبی‌های او از مجلس استعفا داد، در انتخابات میان‌دوره برای ورود رسمی به‌عرصه سیاسی اقدام کرد. انور ابراهیم در همه محافل رسانه‌ای از ماهاتیر محمد حمایت کرده و گفته است: «در شرایط کنونی باید کشور را نخست‌وزیر ماهاتیر هدایت کند و ما از او حمایت می‌کنیم، زیرا او اکنون نقش مهمی در کشور ایفا می‌کند.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران