شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129522 | |

گروه جهان| کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا، از پیشرفت در مذاکرات بر سر بازنگری در پیمان تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) خبر داده و گفته امکان دستیابی به یک توافق جدید وجود دارد.

گروه جهان| کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا، از پیشرفت در مذاکرات بر سر بازنگری در پیمان تجارت آزاد امریکای شمالی (نفتا) خبر داده و گفته امکان دستیابی به یک توافق جدید وجود دارد. به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا، نیز از پیشرفت در مذاکراتی خبر داده که در هفته‌های اخیر با سرعت بیشتری برگزار شده‌اند. امریکا و مکزیک پس از یک سال مذاکره در اواخر ماه اوت از دستیابی به توافق جدیدی در زمینه نفتا خبر دادند. دولت ترامپ به کنگره اطلاع داد که تا ۳۰ نوامبر معاهده جدیدی را با مکزیک به امضا می‌رساند و احتمال پیوستن کانادا به آن نیز وجود دارد.

کریستیا فریلند پس از مذاکرات با رابرت لایتزر نماینده تجاری دولت امریکا در واشنگتن گفت: «دستیابی به این توافق نیازمند اراده، حسن نیت و انعطاف‌پذیری هر دو طرف است و ما فکر می‌کنیم که این موضوع بزودی امکان‌پذیر می‌شود.» وزیر خارجه کانادا روز سه‌شنبه برای مذاکرات تجاری وارد واشنگتن شد. ترامپ در همان روز در کاخ‌سفید گفت کانادا هم دستیابی به توافق را خواستار است و مذاکرات به خوبی پیش می‌رود. مذاکرات بر سر نفتا (پیمان تجارت آزاد امریکا، مکزیک، و کانادا امضا شده در سال 1994) بیش از یک سال پیش آغاز شد. در این مدت، تهدیدهای مکرر ترامپ به فسخ این توافقنامه بازار مالی را آشفته کرد و به کاهش ارزش واحدهای پولی مکزیک و کانادا منجر شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران