شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129434 | |

گروه جهان| نخست‌وزیر سابق مالزی که به اتهام فساد مالی تحت بازجویی قضایی قرار دارد، با انتشار اسنادی دریافت پول از پادشاه عربستان را تایید کرده است. به‌گزارش ایرنا،

گروه جهان| نخست‌وزیر سابق مالزی که به اتهام فساد مالی تحت بازجویی قضایی قرار دارد، با انتشار اسنادی دریافت پول از پادشاه عربستان را تایید کرده است. به‌گزارش ایرنا، نجیب رزاق تایید کرده مبلغ 100 میلیون دلار از عربستان سعودی به عنوان هدیه دریافت کرده است. دولت عربستان پیشتر پرداخت این مبلغ را به رزاق تایید کرده بود. در همین حال وزارت امور مالی مالزی اعلام کرده قراردادهای سه میلیارد دلاری مشترک با چین را که در دوره دولت رزاق منعقد شده بود را لغو کرده است.

 این قراردادها مرتبط با احداث خطوط راه‌آهن در مناطق مختلف مالزی توسط شرکت‌های عامل چینی بود که دولت جدید ماهاتیر محمد در سه ماهه گذشته که قدرت را به دست گرفته سرانجام توانست این تعهدات اقتصادی با چین را کنار بگذارد. دولت جدید مالزی این طرح‌ها را دارای ارزش اقتصادی ندانسته و آنها را لغو کرده است. این طرح‌ها شامل احداث دو خط لوله نفت و گاز به ارزش یک میلیارد دلار و یک خط لوله دیگر به ارزش 795 میلیون دلار بود که جزیره ملاکا مالزی را به پالایشگاه‌های پتروشیمی در ایالت جوهور متصل می‌کرد. ماهاتیر با اعلام اینکه مالزی بیش از 250 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد و فساد مالی نیز به نهادهای اقتصادی ضربه زیادی زده، گفته تمام قراردادهای کلان خارجی پیشین مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران