شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129433 | |

گروه جهان| ایالات متحده از حملات 11سپتامبر 2001 تاکنون در سه جنگ افغانستان، عراق و سوریه بیش از 1.5هزار میلیارد دلار هزینه کرده است. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی،

گروه جهان| ایالات متحده از حملات 11سپتامبر 2001 تاکنون در سه جنگ افغانستان، عراق و سوریه بیش از 1.5هزار میلیارد دلار هزینه کرده است. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، پنتاگون با انتشار برآورد هزینه‌های جنگ‌های خارجی در سه ماهه دوم سال جاری اعلام کرده عملیات نظامی امریکا در افغانستان، سوریه و عراق برای مالیات‌دهندگان امریکایی 1.5 هزار میلیارد دلار هزینه داشته است. این در حالی است که در برآوردی مستقل در سال 2017 اعلام شده بود در صورت محاسبه هزینه‌های مرتبط با کهنه‌کاران جنگی، امنیت ملی و میزان بهره‌ای که برای وام‌های خرج شده در این جنگ‌ها مورد استفاده قرار گرفته، هزینه کلی این جنگ‌ها به بیش از 5.6 هزار میلیارد دلار می‌رسد.

جیمز متیس وزیر دفاع امریکا، پیش از سفر اخیرش به افغانستان گفته بود امیدوار است مذاکرات صلح با طالبان نشانه‌ای از پایان طولانی‌ترین جنگ فرامرزی امریکا باشد. جنگ در افغانستان برای حدود 17 سال است که ادامه یافته است. متیس گفته: «اکنون یک سری چارچوب‌ها و خطوط ارتباطی آزاد در مورد مذاکرات افغانستان وجود دارد.» وزیر دفاع امریکا هدف سفر اخیر خود به افغانستان را گفت‌وگو درباره وضعیت امنیتی این کشور، منطقه و مذاکرات صلح عنوان کرده است. مقام‌های ایالات متحده تابستان با نمایندگان گروه طالبان در قطر دیدار کردند تا زمینه را برای مذاکرات صلح گسترده فراهم کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران