شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 129267 | |

گروه جهان| انتخابات پارلمانی سوئد در شرایطی یکشنبه برگزار شد که نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که احزاب سنتی به‌احتمال قوی آرای زیادی را از دست خواهند داد

گروه جهان| انتخابات پارلمانی سوئد در شرایطی یکشنبه برگزار شد که نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که احزاب سنتی به‌احتمال قوی آرای زیادی را از دست خواهند داد و در مقابل، حزب پوپولیستی «دموکرات سوئد» حمایت قابل‌توجهی را به دست خواهد آورد. سیاست‌های پناهجویی و پناهندگی موضوع محوری کارزارهای انتخاباتی بوده است.

به‌گزارش دویچه‌وله، حدود 7.3 میلیون فرد واجد شرایط برای انتخاب 349 نماینده پارلمان پای صندوق‌های رای رفتند. انتظار می‌رود حزب سوسیال دموکرات سوئد به رهبری استفان لوون نخست‌وزیر کنونی، همچنان جایگاه خود را به عنوان قدرتمندترین حزب حفظ کند، اما پیش‌بینی می‌شود که این حزب و دیگر احزاب سنتی آرای زیادی را در قیاس با انتخابات ۲۰۱۴ از دست بدهند. طبق نظرسنجی‌ها، حزب سوسیال دموکرات حدود ۲۵ درصد از کل آراء را به دست خواهد آورد که 6 درصد از انتخابات قبلی کمتر است. برخی از تحلیلگران حتی سناریوی‌های دیگری هم ارایه کرده‌اند. هنریک اسکارسون پژوهشگر و کارشناس مسائل انتخاباتی، گفته: «پیش‌بینی درباره اینکه سوسیال دموکرات‌ها چقدر رأی خواهند آورد، بسیار دشوار است. شاید ۱۶درصد، ۱۸درصد، ۲۴درصد یا ۲۶درصد از آراء را به دست آورند. این رقم‌هایی است که در نظرسنجی‌ها مشاهده شده است.»  کارشناسان در عین حال پیش‌بینی کرده‌اند که حزب پوپولیستی «دموکرات سوئد» به رهبری بیمی آکیسون بتواند ۲۰ درصد از آراء را در انتخابات ۲۰۱۸ به دست آورد و به دومین قدرت بزرگ در پارلمان بدل شود. این حزب در دوره‌ قبلی انتخابات 12.9 درصد از آراء را به دست آورده بود. قدرت‌گیری این حزب راست‌ پوپولیستی در نتیجه نارضایتی گروهی از مردم سوئد از سیاست‌های دولت کنونی در ارتباط با پناهندگی و مهاجرت بوده است. حزب دموکرات سوئد ناخرسندی سوئدی‌ها از عملکرد دولت کنونی و ترس آنها از سقوط اجتماعی را به عنوان موضوعات محوری کارزار انتخاباتی خود برگزیده بود. برخی ناظران نیز بر این باورند همان‌گونه که پشتیبانی از احزاب دست راستی زیاد است، گرایش برخی از رای‌دهندگان و احزاب سیاسی به بشردوستی نیز افزایش یافته است. با توجه به قدرت‌گیری احتمالی دموکرات سوئد، ادامه‌ کار دولت کنونی دشوار خواهد شد. دولت سوئد ائتلافی از چهار حزب محافظه‌کار و لیبرال است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران